Норвегия споделя тревогата на България по отношение на проблема с българските медици в Либия и подкрепя страната ни в усилията й да бъде намерен справедлив изход на процеса срещу медицинските ни сестри. Тази позиция изрази норвежкият премиер Хел Магне Буневик на пресконференция в Министерския съвет след срещата му с българския министър-председател Симеон Сакскобургготски.
По думите на Хел Магне Буневик страната му ще сътрудничи на Европейската комисия по проекти за борба със СПИН в Либия.
Конкретните проекти, по които Норвегия ще работи със страната ни в следващите години, ще са в областите правосъдие и вътрешни работи, околна среда, изграждане на демокрацията. Ще се увеличава сътрудничеството и в областите външна политика и отбрана, каза още норвежкият премиер, цитиран от БТА.
В отговор на въпрос за бъдещето участие на страната ни в Ирак и евентуално изтегляне на българския контингент след края на тази година премиерът Симеон Сакскобургготски посочи, че България не е единствената страна в Ирак. Това е коалиция и решенията се взимат заедно, а не от всяка страна поотделно,
добави той. По думите му до края на годината ще има достатъчно сигнали и индикации, за да вземем необходимото и най-доброто решение. Засега обаче наблюдаваме, каза още премиерът.
Реформата в съдебната система като едно от най-важните условия за членство на България в ЕС също е бил обсъден на днешната среща. Полагаме усилия в тази посока и ако получаваме предложения или критики, мисля, че това е положително и трябва да се съобразяваме с мненията на страните партньори, посочи Симеон Сакскобургготски.
В отговор на въпрос за стратегията за борба с корупцията по висшите етажи на властта премиерът заяви, че това е обществен проблем, който не зависи от един човек или от група хора. Трябва да работим, да полагаме необходимите усилия и то всички, не само правителството и една комисия, защото въпросът за
корупцията засяга цялото общество, каза Симеон Сакскобургготски.
Норвежкият министър-председател отбеляза след срещата, че реформите в България и опитът при подготовката за членство й в НАТО е особено полезна за страните в региона, особено за Сърбия и Черна Гора. България и Норвегия ще работят заедно в съвместен проект по въпроси свързани с реформите във военната област в Сърбия и Черна Гора, каза Буневик.
Премиерът на Норвегия отбеляза, че срещата на върха на НАТО миналата седмица е помогнала да се засилят отношенията в атлантически контекст. Съгласихме се, че интегрирането на страните от Западните Балкани в НАТО и в ЕС е важно за стабилността не само на региона, но и на цяла Европа, посочи
Буневик. По думите му през последните години двете страни тясно са си сътрудничели по въпроси за членството на България в ЕС.
България ще стане член на ЕС и това ще открие нови възможности в икономиката и търговията с европейски партньори, каза Хел Магне Буневик, като припомни, че Норвегия не е член на ЕС, но членува в европейското икономическо пространство.
Норвегия сътрудничи в рамките на Шенгенското споразумение, което
означава сътрудничество по въпроси, свързани с граничния контрол, каза Буневик и изрази увереност, че двете страни ще си сътрудничат и по въпросите на сигурността и външната политика.
Няколко големи норвежки фирми, които вече са тук, желаят да разширят сътрудничеството си с българските партньори, каза норвежкият премиер. Той отбеляза, че туризмът е една от областите на сътрудничество. Над 23 000 норвежци посетиха красивата ви страна миналата година и видяхме възможности тази бройка да се увеличи, каза премиерът на Норвегия.
Министър-председателят Симеон Сакскобургготски благодари на норвежкия премиер за приятелските чувства, идеи и добро желание към България. Норвегия е играла и играе важна миротворна роля в нашия регион, каза премиерът. Той отбеляза ролята на Норвегия и на България в Афганистан, както и вижданията им за това, което предстои в Ирак след изборите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.