Президентът Росен Плевнелиев отново лобира за въвеждането на електронното гласуване в България. Е-вотът е залегнал и в един от въпросите в поискания от държавния глава изборен референдум. Според Плевнелиев електронното гласуване ще е много по-сигурно и честно от вота с бюлетините.
„Електронното гласуване е бъдещето. Предстои да бъде въведено в много държави и технологиите го позволяват”, каза Плевнелиев в Брюксел. Той допълни, че държавата дължи този вот на българите в чужбина, които трябва да имат възможност да се възползват от конституционното си право на избор, където и да са.
„Не поставям под съмнение възможностите на съвременните технологии да гарантират сигурността и честността на вота в много по-голяма степен при електронното гласуване, отколкото при вота с бюлетини“, отсече още Плевнелиев.
Той е в белгийската столица за участие в Срещата на върха на Европейския съюз с Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите (ОДЛАК). В разговорите участие ще вземат държавни и правителствени ръководители на 61 държави от ЕС и Латинска Америка и Карибския. „Надявам се да успеем да позиционираме България като едно добро място за правене на бизнес“, обобщи очакванията си от срещата президентът Росен Плевнелиев.
„Заявката на страната ни са ниските данъци, най-ниските разходи и възможностите, които предлагаме за правене на бизнес в ЕС”, каза още държавния глава. Той обясни още, че България е стабилна и предоставя изгодни условия за страните от Латинска Америка и Карибите да позиционират търговските си пътища през страната ни.
Плевнелиев припомни, че годишният стокообмен на България с Латинска Америка е едва около 230 млн. щ. д.
В рамките на Срещата на върха ЕС-ОДЛАК в Брюксел се очаква президентът да обмени мнения със свои колеги от Мексико, Бразилия, Чили, Аржентина. Това са страните, които формират най-голям дял от българския експорт за региона. Плевнелиев обясни, че страната ни може да предложи високо качество в областта на информационните и комуникационните технологии, образованието, машиностроенето, възобновяемите енергийни източници, инженеринга, земеделието и производството на храни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.