Възможно е 850 българи да бъдат върнати от Великобритания заради декларирано от тях желание за промяна на статута им на пребиваване, каза на редовния си брифинг заместник-министърът на външните работи и говорител на МВнР
Гергана Грънчарова, цитирана от БТА.
В българското посолство в Лондон са постъпили около 850 молби от български граждани за промяна на статута им на пребиваване. Молбите са от българи, които са влезли във Великобритания с цел туризъм или обучение например, а сега искат да получат разрешения за упражняване на стопанска дейност.
Те влизат на едно основание, а после искат промяна на това основание, което според британските закони е нарушение, каза Грънчарова и добави, че според тази хипотеза може да се очаква експулсиране на българите.
Вчера британският вестник "Гардиън" съобщи, че повече от 6000 българи и румънци, които неправилно са били допуснати във Великобритания, трябва да бъдат открити и депортирани.
В публикацията се цитира изявление на консервативния председател на Общопартийната комисия за отчетност в Камарата на общините Едуард Лий. Изявленията му бяха направени, след като комисията публикува критичен доклад за скандала с визи, който миналата година доведе до оставката на държавния министър за гражданството и имиграцията Бевърли Хюз.
Вчера в публикация по същата тема вестник "Таймс" съобщи, че 7000 неквалифицирани българи и румънци са получили визи, предназначени за хора, които искат да започнат собствен бизнес във Великобритания.
Грънчарова каза днес, че усилията на българската страна са насочени към промяна на визовия режим между България и Великобритания, така че до членството на страната ни в ЕС визите за българите да отпаднат.
Във връзка с утежнените процедури по издаване на визи от страна на британското посолство Грънчарова подчерта, че до момента в МВнР не е постъпило нито едно оплакване от български граждани, които са получили отказ за издаване на бизнес виза.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.