България няма да стане член на Шенген на 1 октомври или на 1 ноември, но смятам, че тогава ще се даде политическо решение. Това заяви пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът Меглена Кунева.
По нейните думи това политическо решение ще бъде обвързано с добре функционираща държава, каквато ще постигнем, когато свършим работата си и по темата с приемането на закон за борба с корупцията. Кунева направи този коментар в отговор на въпрос, свързан с днешната позиция на белгийския вицепремиер Дидие Рейндерс, предаде БТА.
След като посети вчера София, Рейндерс заяви, че Белгия очаква България да приеме и приложи законодателството срещу корупцията, за да влезе в Шенген.
Белгийският вицепремиер беше разстроен заради неприемането на закона за борба с корупцията, поясни Кунева. Дадох всички уверения, че общественото мнение очаква решаването на този проблем, допълни тя. По нейните думи сигналът на Рейндерс трябва да даде допълнителна смелост на политиците у нас, които се колебаят да подкрепят закона. В народа колебание няма, коментира Кунева.
Тя определи като безпрецедентно отлагането досега на приемането на България и Румъния в Шенген, след като двете държави са изпълнили залегналите в правната система на ЕС показатели. Шенген стана оръдие по механизма на ЕК за сътрудничество и проверка, но в настоящия етап е абсолютно невъзможно да продължи така. Изпълняваме ангажименти на страна, която пази границите, а не можем да преследваме по "горещи следи", защото сме извън Шенген. Европа има нужда България и Румъния да участват в тази система за сигурност, посочи вицепремиерът.
По повод днешните предложения на ЕК за въвеждането на задължителна двугодишна квотна система за разпределение на бежанците в ЕС Кунева отбеляза, че размерът на квотата за България е въпрос на изчисление. Ще проверим нашите статистически данни, за да бъде България добре подготвена за извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи следващата седмица, добави тя. Кунева посочи, че е в български интерес да бъдат подкрепени предложенията на ЕК. По повод определената за нашата страна квота от още 1600 бежанци, Кунева поясни, че това е първоначалното предложение и че "разговорът продължава". Вицепремиерът добави, че до понеделник се очаква нашата страна да има становище и по предложението за въвеждането на постоянен механизъм за разпределението на бежанците в ЕС.
Трябва да си дадем ясен отговор дали възразяваме срещу обща политика на ЕС. Ние сме от страните, които държат да има обща политика по бежанците и убежището. Това е в наш интерес - като гранична държава, ако бъдем оставени сами на себе си, както не сме в Шенген, без да разчитаме на общата политика на ЕС, е против националните интереси на България, коментира вицепремиерът. По нейните думи нашата страна трябва да настоява за статут на държава от първа линия за бежанския поток.
Трябва да кажем искаме ли Шенген да остане - заявявам с цялата настойчивост, че тази система е от съществено значение за ЕС. Без Шенген лицето и авторитетът на Европа изобщо няма да бъдат същите, посочи вицепремиерът. По нейните думи България заслужава политическо доверие за приемане в Шенген. По отношение на ангажимента с европейските политики никога не сме оставяли Европа на средата на пътя, заяви Кунева.
Тя отбеляза, че България и Румъния стоят на различна позиция от държавите от Вишеградската четворка (Чехия, Унгария, Полша и Словакия), които не подкрепят разселването на бежанците. Не бих искала да видя източноевропейците да изглеждат по-малко човечни в този разговор, посочи Кунева. По повод това, че засега Европа поема основна част от бежанците вицепремиерът отбеляза, че комуто много е дадено, от него много се иска. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.