За пореден път стана ясно, че не е имало никакво основание антикорупционният закон да не бъде гласуван на първо четене. Това каза във Велико Търново вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева, предаде Агенция „Фокус”.
По думите й, народните представители са били срещу анонимните и неподписаните сигнали. „Аз лично не виждам защо в България да няма неподписан сигнал, ако, разбира се, този сигнал дава достатъчни основания да се започне проверка. Нищо повече, само проверка. Защото ние трябва да си отговорим на въпроса: кое е по-добре - един човек, който не е извършил нищо лошо, да бъде проверен, или някой, който е извършил нещо лошо, да бъде изпуснат. Това е голям въпрос, който стои пред всяка проверка.
В края на краищата органите на изпълнителната власт са тези, които правят десетки проверки. КАТ спира и министри, и председатели на парламентарни групи, и народни представители, а КАТ е изпълнителна власт. То е част от МВР. По същия начин е и НАП. Започнем ли да делим органите на това от кой да бъдат зависим, означава, че не сме създали независими органи. Ако има опасение, ще продължим да обсъждаме, че органът ще бъде по някакъв начин поставен в зависимост. Нека направим всичко възможно, за да гарантираме тази независимост, независимо кой предлага органът”, заяви Меглена Кунева.
Другата тема, обсъждана от депутатите вчера, бе дали този орган да се назначава от Народното събрание, или да се назначава от Министерски съвет. „За тези, които не са прочетели докрай, мога да кажа, че аз съм предвидила в проекта, който представих и който беше одобрен на Министерски съвет, Министерски съвет да предлага, а президентът да одобрява. Защо? Защото президентът, както и Народното събрание, са избирани пряко от целия народ. Тоест тази предпазна мярка е факт.
Освен това идеята, че този орган ще бъде зависим от Народното събрание или зависим от Министерски съвет, на мен ми е дълбоко чужда. Аз искам да направим независим орган и оттук нататък трябва да вървим към много сериозни гаранции към неговата независимост, за да няма и сянка от съмнение, независимо кой ще потвърди избора, дали президента, или Народното събрание”, допълни Меглена Кунева. Тя подчерта, че според сега действащия закон Народното събрание избира комисията за антикорупция. „Това е положението в момента. Ако искат да не се променя, нека го кажат по този начин”, заяви вицепремиерът.
Тя посочи, че заради отказа от гласуване на проекта на закона за антикорупция, сега държавата ни ще загуби няколко месеца, което според нея не е добре. „Аз ще предложа законопроекта при първия възможен момент – през декември. Тези три месеца са определени по Конституция и няма как да се промени този факт. А оттук нататък колко време ще отнеме, за да бъде гласуван в Парламента, това не мога да предскажа.
Кунева коментира и присъствието на европейските посланици по време на обсъждането на закона за антикорупция. Според нея те имат място там. Тя подчерта, че в момента България и Румъния са в режим на мониторинг по правосъдие и вътрешен ред. В този мониторинг участват държавите членки на Европейския съюз. „Само след няколко месеца държавите членки, техните представители в Брюксел, ще говорят по оценка как България се справя в областите правосъдие и антикорупция. Естествено те ще питат посланиците си в страната и ще вземат предвид тяхното мнение. Както виждате, нито една европейска страна не премълчава, когато нещо се случва – било то в Унгария с бежанците, било то при други проблеми в Италия и т.н.”, посочи Кунева.
Тя допълни, че освен това Европейската комисия налага санкции на всички държави членки, които нарушават законодателството. „Идеята, че се случва нещо безпрецедентно, когато реагират посланици, е вярна, само дотолкова, доколкото наистина да излизат европейски посланици и да казват: „Направете нужното за борбата с корупцията”. Това е рядко срещано, но е рядко срещано, защото държавите сами припознават своята лидерска роля”, допълни вицепремиерът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.