ДПС направи нов опит да накара парламента да запише изучаването на майчин език като задължителен предмет в училище. Мнозинството обаче за пореден път отхвърли предложението.
Задължителното изучаване на майчин език вече беше отхвърлено още с първите приети текстове на новия закон за предучилищното и училищното образование. Тогава депутатите го изключиха от системата на образованието.
Днес обаче Лютви Местан отново притопли темата, като опита да вкара задължителния турски в раздела за учебните предмети. Мнозинството предложи текст, според който в процеса на училищното образование може да се изучава предмет "Майчин език".
Лидерът на ДПС обаче поиска това да е задължително и протестира и срещу текста, който казва, че часовете по него ще се определят с наредба на министъра. Местан припомни, че досега часовете по майчин език бяха определени със специален закон за учебните планове, а сега те се оставят на волята на министъра.
"Това буди силни съмнения за дискриминация, защото субективно право на министъра да определя броя на часовете по майчин език", каза Местан.
Той изрази убеденост, че сегашният просветен министър не би ги намалил, но изрази съмнение, че някой следващ няма да го направи. "Тази разпоредба е неприемлива, ще продължим битката", зарече се лидерът на ДПС.
Милен Михов от Патриотичния фронт репликира, че според последните данни изучаването на турски език е намаляло наполовина през последните години.
"Може ли със закон да обърнем тази тенденция и да задължим родителите да пращат децата в тези часове, а не да им дадат възможност за интеграция в ЕС", попита той.
"Спадът се дължи на грешна политика, а не на липса на мотивация. Изучаването на майчин език е културна потребност, която ще се реализира въпреки съпротивата", отвърна пък Местан.
В крайна сметка искането на ДПС отново беше отхвърлено от мнозинството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.