Демокрацията става само тогава, когато поколенията сме заедно и се държим здраво за ръцете си, каза днес вицепрезидентът Маргарита Попова, която откри часовете по демокрация и право в ГПЧЕ "Екзарх Йосиф" в Разград, цитирана от БТА.
Тя посочи, че се гордее с програмата "Часове по демокрация", която е съвместен проект - неин и на германската Фондация за международно правно сътрудничество. Преди Разград курсът вече успешно е преминал в четири училища в Ловеч, Благоевград, София и Пазарджик.
Вицепрезидентът смята още, че часовете по демокрация ще подпомогнат да не се прикриват недъзите не само на днешния ден, но и на много напредналите демократични държави, които имат висок стандарт на живот, но всъщност страдат от много недостатъци в своето демократично развитие.
Маргарита Попова коментира и темата за бежанците, провокирана от разградчанин, който я посрещнал в двора на училището с въпроса "Защо бежанците в България консумират три пъти повече отколкото нашите граждани".
Тя отбеляза, че от този въпрос много я заболяло не за друго, а защото знае, че много хора са в състояние да го зададат. Няма неудобни въпроси, има неудовлетворителни отговори, заяви Попова и обясни, че не е правилно Балканите и Източна Европа да се възприемат като място, където живеят безсърдечни хора, които не знаят какво значи състрадание.
Според нея не може да не съжаляваме майките, които носят на ръце своите гладни, голи и плачещи деца, с които бягат от войната. Ако показваме на бежанците, че са нежелани, у тях ще се затаят гняв и омраза, които след време могат да се обърнат срещу нас, каза вицепрезидентът.
По думите й тогава вместо да работят и да се грижат за семействата си, те ще посегнат към оръжието и ще поемат пътя на една структура, за която говори цял свят - Ислямска държава. За да не се случва това трябва да сме по-смирени и да помагаме на хората, които имат нужда от помощ, допълни вицепрезидентът Маргарита Попова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Pernod Ricard проучва придобиване на собственика на Jack Daniel's
Banking Today 2026 (Галерия)
С близо 1,7 млрд. евро ще се изпълняват проекти по програма „Развитие на регионите“
Лихвите по заемите намаляват през февруари
Тръмп към Иран: Подходете сериозни към мирните преговори, иначе няма да е красиво
Великден с мисия: ЦСКА подава ръка на деца в нужда
Екшън в центъра на София: Жена нарани две други и избяга
Ще се вдигат ли данъците? Партиите в спор за бюджета и милиардите
Инфлация, доходи и горива: Партиите с различни "рецепти" за справяне с цените
Централна емисия
Легенда на Левски с разкрития за ЦСКА и Стоичков + ВИДЕО
След провалите: България търси задължителна победа срещу Соломоновите острови
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Траур! Почина легендарен италиански нападател
Станка Златева не мисли да хвърля оставка
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Българите кътат милиарди в банките
Третият музикален конкурс „Пиленце пее, мамо ма“ събира 70 млади изпълнители във Ветрино
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?