Националната здравна карта може да бъда готова още този месец, смята зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
Според него тя ще може да се пребори практиката – на здравеопазването да се гледа като на бизнес.
"През последните години непрекъснато говорим за това, че броят на лекарите в България намалява, в същото време броят на лечебните заведения се увеличава. Това е феномен. Безспорно има някакво противоречие в цялата тази история. Нека през здравната карта да поставим началото на прехода от здравеопазване като бизнес към здравеопазване като грижа за здравето на хората, защото това трябва да бъде водещото в цялата система", коментира той пред БНТ.
Той призна, че в момента "някои хора гледат на здравеопазването като на бизнес, а не като на призвание, на професия".
Колкото до опасенията от закриване на заведения и практики, д-р Шарков беше категоричен, че за последните 10 години няма фалирало лечебно заведение.
От вчера са започнали и преговорите с Българския лекарски съюз и НЗОК по Националния рамков договор.
След неговото подписване и след разпределяне на 300 милиона лева от резерва на НЗОК ще бъде гарантирано, че няма да няма лимити в основния пакет, когато заработи системата на базов пакет и допълнителен.
Д-р Шарков коментира и данък "Чипс".
"Въпросът с вредните храни различните страни са решили по различен начин и България ще го реши, защото това е пътят, по който върви целият свят, Световната здравна организация призова всички държави да предприемат действия в тази насока", посочи той.
Зам.-министърът увери, че е много по-важно здравето на хората, отколкото постъпленията в бюджета.
"В Унгария ефектът от мерките е промяна в рецептурата на тези хранителни продукти, което има отражение върху здравословното състояние на хората. Законопроектът ни е в много голяма степен подобен на унгарския, все още не е внесен в Министерския съвет, предвиждат се още обсъждания и дискусии", заяви д-р Шарков.
В законопроекта е предвидено, че средствата, които ще постъпят от този данък, да отидат в три основни направления, едното от които е здравното образование, начинът, по който трябва да се храним, другото е състоянието на физкултурните салони в училищата, за да могат децата да спортуват в по-добри условия и третото направление е майчино и детско здравеопазване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.