“Предполагаемото подписване на договора за присъединяване е 25-26 април - оттам нататък този договор е годен продукт за ратификация във всички 25 страни и те трябва да направят това в достатъчно кратък срок, така че да може датата 1 януари 2007 г. да не бъде поставена под опасност,” допълни Кунева. “В момента, в който сме предложили този договор за ратификация, трябва да дадем сигнал отвътре, а не "още да не сме решили дали ще го ратифицираме, дали ще проведем референдум, изобщо дали ще влизаме в ЕС"”, коментира министърът.
По думите й договорът с ЕС може да бъде ратифициран от настоящия парламент, който е запознат и е навлязъл в материята. “За първи път, ако договорът се подложи на допитване до народа, ние ще имаме един международен договор, който ще бъде гласуван чрез референдум”, отбеляза министърът.
Кунева добави, че има голям смисъл в това референдум за членството ни в ЕС да бъде насрочен като дата заедно с парламентарните избори. Така ще се покаже волята на народа във връзка с присъединяването на страната към ЕС, което може да бъде добър аргумент при ратификацията на договора от чуждите парламенти. По думите й така ще се осигури по-висока активност. “Ние сме отговорни за това, което сме направили през 4 годишния мандат, включително и по отношение на преговорите - нека да поемем отговорността докрай”, посочи още министърът.
"Въпросът за референдума би могъл да бъде "Искате ли България да бъде член на ЕС", но това е много широка тема", каза министър Кунева и добави, че структурирането на въпроса ще бъде решено от парламента. Според нея оттук нататък трябва да се говори конкретно на базата на закона - правната инфраструктура за провеждането на референдума съществува ли, каква е и как можем да я използваме или има нужда от нов закон.
“25 април е една от възможните дати за подписването на договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС - няма интриги около тази дата”, каза още Меглена Кунева.