Президент и премиер откриха официално "София тех парк" със спомени от миналото.
"Когато 1984 г. тук на този плац и в тази кантина ядох като войник и марширувах по плаца, не си представях, че на мястото на едни стари комунистически казарми ще има модерен високотехнологичен парк", заяви държавният глава Росен Плевнелиев по време на откриването.
Премиерът Бойко Борисов посочи, че за всяко нещо е необходим по един голям мечтател, един голям визионер и един прагматик, който да свърши работата.
"Радвам се на приятелството, което имам с президента Плевнелиев, защото по всички тези теми сме седели и той с часове ми е разказвал за визията, която има в много от сферите, които вече са факт, вече са реалност", коментира Борисов, цитиран от "Фокус".
"Когато искахме този имот за около 100-150 млн. евра, той беше предназначен да се ограби, да го подарим и никой да не вземе нищо. Сега го предоставяме на Източна Европа, на младите, да съберем максимално много фирми, компании", каза още министър-председателят.
По думите му почти не минава ден в България на посещение да не са президенти, премиери, еврокомисари и у нас се случват неща, за които цели поколения са мечтали или не са мислели, че ще се случат.
Той благодари на европейските данъкоплатци и ЕК, че се вливат огромни пари в нашата икономика, "за което ние връщаме с най-добрата охрана на Шенгенската граница".
"Така че действително пожелавам тази стабилност да продължи, а всеки, който я нарушава, да си спомни времето, след като сдадохме властта предишния път - 10 млрд. беше загубата на държава. Всеки да си прецени какво да прави", заяви премиерът.
Президентът Росен Плевнелиев също каза, че в парцела били планирани "куп небостъргачи от редица правителства", докато това правителство имало визията просто да го подари на младите хора. "София тех парк" е кауза - каузата за една България на бъдещето, която води в региона, която трасира пътя за младите да останат, България на иновациите и на високите технологии", допълни Плевнелиев.
Еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу заяви, че "София тех парк" е кулминация на многото усилия от страна на ЕС и България. По думите ѝ в парка е изградена превъзходна инфраструктура, която ще позволи на България и ЕС да работят и растат заедно.
Според еврокомисаря това са прекрасни новини за гражданите на София, които ще получат нови работни места и допълнително развитие.
Лентата на първата иновационна екосистема в България прерязаха президентът Росен Плевнелиев, словашкият му колега Андрей Киска, премиерътт Бойко Борисов, министър-председателят на германската провинция Бавария Хорст Зеехофер, европейският комисар за регионалната политика Корина Крецу, министърът на икономиката Божидар Лукарски, изпълнителният директор на "София тех парк" Елица Панайотова.
Церемонията беше в сградата на Иновационния форум в "София тех парк", който беше символично "кръстен" на името на големия изобретател от български произход проф. Джон Атанасов.
Първата българска иновационна екосистема обединява Лабораторен комплекс, в който ще отворят врати 11 лаборатории в ключови области като информационните и комуникационни технологии, науки за живота и чиста енергия и "инкубатор" за подкрепа на стартиращи фирми.
Първата фаза на проекта "София тех парк" е на стойност 50 млн. евро, като 42.5 млн. евро са по ОП "Конкурентоспособност", а 7.5 млн. евро е националното съфинансиране. През програмния период 2014-2020 г. нови 50 млн. евро ще бъдат инвестирани в научно-технологичния парк.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.