Когато доверието е ниско, всяка оставка е проблем, заяви президентът Росен Плевнелиев в предаването "Панорама" по БНТ.
"Има кризи на ниско доверие на гражданите към политиците и към институциите. Много трудно може да вървим напред така. Когато доверието е ниско, всяка оставка, всеки един проблем, изглежда като криза", подчерта държавният глава. По думите му не бива да бъде подценявана политическата криза, "която виждаме, че се развива след гласуването на промените в Конституцията".
Според държавния глава кризата с доверието се решава лесно – когато народните избраници стоят зад обещанията, които са давали."Виждате какво се случва, въпреки това кризите могат да бъдат решавани с отговорно и честно поведение в сътрудничество между всички и с ясната заявка, че една криза може да ни направи по-силни", добави Росен Плевнелиев.
Той бе категоричен, че кандидатурата на Екатерина Захариева за нов правосъден министър е решение и отговорност на министър-председателя Бойко Борисов. "Аз също подкрепям номинацията на госпожа Захариева. Тя не е човек, който се хвана с тази тежка задача заради поста, а заради каузата! Тя неведнъж е играла ключова роля в тежък момент", посочи той.
Според президента изборът й е заявка за експертност, добронамереност и за надпартиен подход. "Сигурен съм, че ако получи подкрепа в НС, реформата ще стигне далеч”, посочи Плевнелиев.
По думите му най-големият проблем в правосъдната система е, че народът не вярва, че системата произвежда справедливост. "Днес голяма част от почтено работещите магистрати не са толкова мотивирани, защото кариерното израстване не е толкова свързвано с резултатите, които постигат. Делата се влачат с години, Реформата е неотложна”, категоричен бе държавният глава.
Според него случилото се дотук не може да се определи като “фалстарт”, а дори напротив – има крачка напред. Народните представители разбраха, че правосъдната реформа е реформата на реформите. Без нея няма бъдеще, смята Плевнелиев. Той призна, че е учуден от ситуацията, "в която изпадна част от Реформаторския блок, без да казвам имена". Президентът посочи, че наистина дотук реформите не са толкова смели. "Но какво правим след това, по средата на пътя се отказваме? След като сме реформатори, ще бъдем реформатори до край!”, посочи президентът и изрази увереност, че има възможност през 2016 година да се реши съдебната реформа в България.
Плевнелиев заяви още, че се гордее, че е проевропейски президент и ще остане такъв до края. "Във външната политика трябва да се знае кои сме ние. Докато аз съм президент, България ще бъде активен член на ЕС и НАТО, защото само така ще постигнем идеалите на Апостола на свободата", допълни държавният глава. Той уточни, че не е против Русия на Достоевски, а срещу сегашната политика на Кремъл.
Запитан дали е ястреб, както го определи премиерът Бойко Борисов заради позицията му към Русия, президентът отговори: "Не очаквайте от мен правешко снишаване, нито чакане началниците да се разберат. От държавния глава трябва да се очаква позиция."
"Това не е позиция спрямо Русия на Достоевски и Чайковски, а спрямо ръководството на Кремъл, което нарушава правилата и създава предпоставки за дестабилизация и сериозни конфликти. Във външната политика трябва да сме искрени и докато аз съм президент, България ще бъде активен човек на ЕС и на НАТО", закани се държавният глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.