IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

180 млн. ще отидат в Спешната помощ до 2020 г.

Павлова обеща здравна подкрепа по "Региони в растеж"

Снимка: БТА, архив

Снимка: БТА, архив

Нов линеен ускорител ще работи от началото на 2016 г. в специализираната онкоболница във Варна.

През 2012 г. проектът беше от тези, за които не достигна финансиране. Направихме буквално невъзможното и го включихме в списъка за инвестиции, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването му. Апаратурата е финансирана от Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г.

Радвам се, че ние, които сме строително министерство с фокус подкрепа на регионите, подкрепяме общинската инфраструктура в голяма степен. Вашият труд е безценен, вие спасявате човешки живот и затова се радвам, че можем да допринесем с нещо – по-добра инфраструктура, по-добри сгради, по-добро оборудване, по-добри условия за работа, така че вашите усилия да бъдат подкрепени с апаратура и с комфорта да спасявате човешки живот, обърна се министърът към лекарите от медицинското заведение.

По думите на Павлова благодарение на направените инвестиции Варна вече има потенциал да лекува хората не само от Североизточна България, но и от цялата страна. Така българите не трябва да пътуват за скъпо лечение в чужбина, защото в цялата страна има сериозно високотехнологично оборудване, а в региона на Варна то позволява и развитието на медицинския туризъм. Това е сериозна подкрепа за развитието на заетостта в региона, коментира регионалният министър.

Лиляна Павлова информира, че за периода 2014-2020 г. подкрепата за сектор здравеопазване ще продължи чрез Оперативна програма "Региони в растеж", като поне 180 млн. лв. ще бъдат инвестирани целенасочено в спешната помощ. Ще бъдат финансирани всички спешни центрове в 28-те областни града чрез всички многопрофилни болници и 178 спешни центъра в малките населени места.

Така ще се осигури оборудване на спешни центрове и стационари, закупуване на 400 линейки с добро оборудване за транспортиране на пациенти до специализираните и многопрофилните болници, за да има максимално бърз достъп на нуждаещите се до лекарски грижи.

Надявам се това решение за инвестиране на ресурса разумно и интегрирано, да доведе до добра реформа в спешната помощ, каза министърът.

Тя подчерта, че се работи в посока софтуерът Лима, който се използва за уведомяване за затворени пътища и инциденти, да бъде обвързан със системата на спешната помощ, за да можем да се осигури придвижване на линейките за време до 8 минути до пациента, който има нужда от помощ. Това е интеграция между инфраструктура, подкрепа на малките и големите населени места и подкрепа на сектор здравеопазване, каза министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата