Митницата в Свиленград се закрива, реши правителството на последното заседание за годината. Министрите направиха промени в Устройствения правилник на Агенцията, с които затвориха митницата и създадоха ново "Звено за информационна сигурност".
Закриването идва две седмици след като 33-ма митничари в Свиленград бяха арестувани за корупция. Задържаните бяха обвинени, че са вземали подкупи, за да не извършват щателна митническа проверка на преминаващи през пункта леки, товарни автомобили и автобуси.
Кабинетът мотивира затварянето на митницата с превенция на корупционни практики и подобряване на работата. Човешките, финансовите и материалните ресурси щели да се пренасочат към по-ефективно изпълнение на контролните функции на митническата администрация.
Намерението на правителството да закрие най-голямата сухопътна митница в България роди недоволство в Свиленград. Хората се заканиха, че ако това стане факт – ще излязат на улицата.
Общинският съвет в града също единодушно се обяви против закриването и обяви, че ако решението бъде взето, ще се организират протести и блокади на граничния пункт "Капитан Андреево". След като затварянето бе обявено, общинарите в Свиленград съобщиха, че започват протести на 1 януари.
"Работата на Министерството на финансите и на агенция "Митници" е не да създава заетост, а да събира приходи. С програми за заетост се занимават други министерства". Така финансовият министър Владислав Горанов коментира след заседанието на кабинета готвените блокади в Свиленград.
Създаденото днес Звено за информационна сигурност ще осъществява контрол за спазване изискванията за сигурност на информационните системи на митническата администрация и ще осигурява информационната сигурност на Агенцията, решиха още министрите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.