След като самият изключен от ДПС доскрошен лидер на партията Лютви Местан отказа да влиза в епитетната война срещу него, в негова защита се обявиха петимата отцепници, които го последваха.
Според тях Местан не само не бил налагал собственото си мнение, ами дори бил критикуван от съпартийци и приемал упреците им.В ДПС се породи ексцес, отсече Мариана Георгиева, която вече седи при независимите депутати заедно с Местан и добави, че "може би има и външнопартийни замърсители", но това тепърва ще се разбере.
Тя беше категорична, че декларацията на Лютви Местан за сваления руски самолет не е била негова авторска, а е съавторска, защото когато е писана, в стаята са присъствали седем-осем депутати от ДПС, в това число и тя.
"Местан питаше непрекъснато зам.-председателя на Комисията по отбрана в парламента от ДПС (бел.ред. Янко Янков): “Кажете колега, Вие сте компетентен, как е коректно да се каже?“, коментира Георгиева и се възмути от факта, че след това единственият, който "изгърмя", е Местан.
"И подобна безпаметност, двуличие, безпринципна липса на хигиена в политиката, мен ме изумява“, обвини тя.
Според нея и политиката се нуждае от коректност и толерантност.
Георгиева защити бившия лидер на ДПС, като обясни, че той винаги е търсил мнението на "колективното тяло", а ако то "не е консумирало правата си", това е било, защото не е искало да изпълни задълженията си.
Хюсеин Хафъзов също отрече Местан някога да се държал авторитарно.
"Винаги сме били свободни да се изкажем, имали сме колеги, които са му опонирали, а той приемаше техните забележки", посочи той.
Според него главата на Местан е паднала само заради политиката, която е водил, а пък начинът, по който беше изключен, без обсъждане, е насилствен.
Хафъзов е убеден, че голяма част от избирателите не одобряват начина, по който беше отстранен Местан и дори се чувстват излъгани.
Въпреки че новото ръководство на движението вече увери, че структурите са стабилни и няма разкол, отцепникът е убеден, че това не е така.
Той смята, че част от тях наистина остават лоялни към високите етажи на властта в ДПС, но на събрания на местните структури са се чули и гласове: "Това не е ДПС, за което гласувахме“ и "Кажете, наистина ли Ахмед Доган е олигарх?“.
От думите на Хафъзов, който се похвали, че няма друг депутат, обиколил толкова села, колкото той, се разбра, че избирателите са на страната на Местан, а пък ДПС няма полезен ход.
Оказа се, че Хафъзов се чувства добре на последния ред в парламента с другите независими депутати, чийто доайен е Анна Баракова, която от първия си работен ден в Народното събрание е без парламентарна група.
"Аз мога да съм на последния ред, мога и да съм извън парламента", призна той и си спомни случай, при който на семинар се е чудил къде да седне, а патриарх Неофит му е казал да седне отзад, защото тогава може да го поканят отпред, но ако седне в първите редици и му кажат да отиде в последните, "тогава боли".
"Бих попитал предателите на идеята, предателите на Местан, дали се чувстват комфортно отпред", коментира той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.