ДПС не е на власт, а в опозиция в момента, но въпреки това участва в управлението на страната чрез т. нар. обръч от фирми и обществени поръчки, смята бившият депутат от движението Мехмед Дикме, който напусна редиците на политическа сила преди години.
По думите му развалянето на една обществена поръчка - тази за магистрала "Хемус", която премиерът Бойко Борисов спря, защото има съмнения, че фирмите са близки до Делян Пеевски, не означава изкарване на ДПС от икономическото управление на държавата.
Има закон за обществените поръчки, но той редовно са заобикаля от политиците и те винаги се намесват в крайните решения, коментира Дикме пред bTV.
Относно забраната за Доган и Делян Пеевски да влизат в Турция бившият член на ДПС смята, че не трябва да се драматизира и напомни, че всяка държава има право да взима подобни решения.
"Това, че у нас Доган го охраняват и го смятат за национален капитал не означава, че и в Европа, и Турция го ценят", каза Дикме.
Той е категоричен, че причината Доган да изгони Лютви Местан от ДПС са икономически интереси, свързани с намесата на конкретни фирми при изпълнение на обществени поръчки.
Когато става дума за Доган и разчистване на сметки в 99% от случаите става дума за пари и икономически интереси, отсече Дикме.
Той смята, че партията на Местан ДОСТ, няма да има голям успех въпреки подкрепата на Турция.
Тя обаче би могла да мине бариерата от 4% за влизане в парламента, ако някой от триумвирата начело на ДПС в момента - Четин Казак, Мустафа Карадайъ и Рушен Риза, стане лидер на ДПС.
ДПС има нужда от реформа, изселниците в Турция, както и българските турци не приемат Ахмед Доган, за тях той вече не е онзи харизматичен образ, смята Дикме.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.