Лидерът на ДОСТ Лютви Местан категорично се обяви против измененията в Изборния кодекс, с които гласуването зад граница ще става само в дипломатическите представителства на България.
Той ще поиска утре прекратяване на приемането на промените в кодекса, съобщиха от пресцентъра на ДОСТ.
"Това е единственото разумно нещо, което би могло да направи 43-то Народно събрание. Този проект трябва окончателно да бъде захвърлен там, където му е мястото - в "бунището" на националистическите изстъпления в българската политика", коментира Местан.
Според него по това, кои парламентарни групи биха приели или отхвърлили предложението му, ще стане ясно кой активно или пасивно съучаства в бруталното престъпление - ограничаването на изборните права на милиони български граждани в чужбина.
"Припомням, че тези около 2 милиона български граждани са част от българската духовна територия по света и неразделна част от гражданското общество в България. Неведнъж е казвано, че "България е там, където има поне един български гражданин, съхранил българския дух", така че отнемането на правото на глас е по същество заличаване или отнемане на духовни територии на България", продължава още лидерът на ДОСТ.
Той смята, че лишаването от глас не е нито национализъм, нито патриотизъм, а чиста проба партиен егоизъм и партизанщина и българските граждани в чужбина не заслужават тази парламентарна "гавра" не само защото внасят годишно в българските банки, а оттам и в българската икономика над 2 млрд. лева, а най-вече, защото носят в сърцата си любовта към Родината.
"Няма никакво значение дали националистическият напън на така наречените патриоти от Фронта се прицелва в избирателите на ДОСТ и ДПС. По-важно е, че е ясна мракобесната цел на националистическата агресия, за да бъдат лишени от право на глас 50 хиляди етнически турци, те са готови да пожертват правата на близо още 2 милиона български граждани", посочва Лютви Местан.
С тази процедура проектът на изменения на Изборния кодекс следва да бъде отхвърлен, а изборите за президент - да бъдат проведени по действащия Кодекс заедно с Референдума, иницииран от над половин милион български граждани.
Според резултатите от Референдума следва да се пристъпи към конституционносъобразни изменения в Изборния кодекс, които да имат за крайна цел не ограничаване на избирателните права, а улесненото им демократично реализиране.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.