Решението на арбитражния съд, с което се постановява България да заплати 560 милиона за изработеното оборудване за АЕЦ "Белене" е справедливо. Това заяви пред БНТ председателят на комисията по енергетика в парламента и бивш енергиен министър Дилян Добрев.
Това е сумата на незаплатените фактури до изтичането на споразумението между българската и руската страна през март 2012 година.
Арбитражният съд е потвърдил правотата на българската позиция, че няма сключен договор за строеж на централа,а само споразумение, което вече не е валидно.
Добрев уточни, че още през 2008 година правителството на тройната коалиция е трябвало да откаже авансово плащане, което е щяло да предотврати изработването на оборудването за Белене и съответните плащания, които са над милиард лева.
Още тогава е било ясно, че НЕК няма пари да плати проекта. В последствие и двата стратегически партньора, които са се интересували от проекта за ядрена мощност - немската Ер Ве Е и американската Ес Ейч Би Си се отказват.
Мощността е изчислена на стойност над 10 милиарда евро, от които българската компания е трябвало да инвестира половината, а финансовото ѝ състояние не позволява това
" С този доклад изп. директор на НЕК предлага в края на 2008 г. да не се превежда аванс, защото ние не можем да осигурим финансирането. И там в прав текст директорът на НЕК казва, че този проект не е по силите на България. - каза той - Тогава вместо правителството да забавят, най-малкото превеждането на аванса, да направят нова експертиза, да потърсят стратегически инвеститор, да подпишат споразумение с Ер Ве Е, да внесат акционерния капитал и от двете страни, за да са сигурни, че ще се изпълни проекта, какво правят - гласуват на министерски съвет едни 300 млн. лева през декември 2008 г. Превеждат 300 млн. на БЕХ. БЕХ ги превежда на НЕК с част от тях плаща за "Цанков камък", с другата плаща аванс за оборудването, което стартира изпълнението на споразумението."