Парламентът избра Карина Караиванова за председател на Комисията по финансов надзор. За нея гласуваха 139 депутати, 24 бяха против, 11 се въздържаха.Само БСП и двама независими гласуваха срещу избора.
Караиванова досега бе зам.-министър на финансите. Номинацията й бе издигната от ГЕРБ и бе единствената кандидатура за поста.
Новата шефка на КФН бе избрана след дебати, по време на които БСП разкритикува процедурата по избора и припомни, че е сезирала Конституционния съд. Според социалистите има закононарушение в това, че не е спазен срокът за обществено обсъждане на кандидатурата.
"Нарушихте правилника на Народното събрание, съкратихте многократно срока за обществено обсъждане", каза соцдепутатът Румен Гечев. Според него не е редно и толкова много политическа власт да се съсредоточава в ръцете на министъра на финансите.
"Той е представляващ БНБ, принципал е на Българската банка за развитие, сега изпраща и зам.-министър начело на КФН", обясни Гечев.
РБ подкрепи процедурата и припомни, че и друг път се е случвало срокът да се съкрати. Петър Славов обвини БСП, че когато има обещана квота, мълчи за нарушената процедура, а когато няма - критикува. ДПС призна, че процедурата е нарушена, но даде подкрепата си за Караиванова.
"Познаваме качествата на г-жа Караиванова, вървяла е по стълбицата отдолу нагоре, ползвала се е с доверие на различни правителства. Това е достатъчно, за да я подкрепя", каза Йордан Цонев от ДПС.
Той посъветва Караиванова да е внимателна за влияние на икономически кръгове върху комисията, защото дълго време е било така.
Независимият Георги Кадиев подложи под съмнение професионалните възможности на Караиванова. Според него тя може да е експерт в дадени сфери, но те не са нужните за управление на КФН.
Делян Добрев от ГЕРБ обясни, че работата на опозицията е да критикува, но той не е чул нито една съществена критика към кандидатурата на Караиванова. Не било проблем и това, че тя е единствената номинация, защото никой не е спирал другите партии да правят свои.
41-годишната Карина Караиванова е икономист, завършила е Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност финанси и банково дело.
Новата шефка на КФН е специализирала в Ирландия, Холандия, Япония и България. Професионалният й опит е минал най-вече в държавната администрация.
Постъпва в Министерството на финансите през 2003 г. като редови експерт с ресор програма САПАРД и други европейски фондове. Издига се до директор на дирекция "Национален фонд" през 2011 г., а година по-късно е назначена за заместник-министър на Симеон Дянков, но за кратко. Отново е издигната на поста при Владислав Горанов.
Ресорите на Караиванова са управление на държавния дълг, международни финансови институции, Национален фонд и дирекцията "Държавни помощи и реален сектор", в която попадат всички предприятия с държавно участие.
Безпристрастност, обективност и призрачност. Това са принципите, от които обеща да се ръководи новоизбраната шефка на Комисията по финансов надзор.
Караиванова се ангажира да формира екипа си максимално бързо и си постави като краен срок септември.
Въпреки призивите на някои депутати да провери работата на КФН по време на мандата на предшественика й Стоян Мавродиев, чието управление бе изпълнено със скандали, тя отсече, че няма да направи ревизия.
"Актовете на КФН подлежат на контрол, не е моя работа да правя проверка", каза Караиванова.
Тя положи клетва днес, след като депутатите я одобриха за ръководител на КФН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.