РБ може да изправи интелектуалци срещу генералите в битката за президент на изборите през ноември. Това стана ясно от думите на лидерката на Движение "България на гражданите" и вицепремиер Меглена Кунева в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.
"В битката за "Дондуков" 2 не е задължително да има генерали, защото има и интелектуалци. Нека да има качествени кандидати“, каза Кунева.
Тя допълни, че в РБ има толкова професори, колкото и генерали.
"Идват хора с достатъчно много интелектуален багаж, за да могат да го споделят и да кажат каква е визията им пред нацията", обясни тя.БСП и ГЕРБ още не са обявили играчите си в предизборната надпревара, но и в двете формации може да заложат на генерали. Сред номинираните социалисти е командирът в оставка на ВВС ген. Румен Рачев, а в ГЕРБ вече не крият, че лидерът им Бойко Борисов, който също е генерал, може да ги поведе в битката.
РБ номинира 7 кандидати, сред които също има генерал - Димо Гяуров. Предстои структурите да се произнесат кой да е общият претендент.
"Ще се направят необходимите стъпки, обсъждания, проучвания, за да може да се концентрираме за това, което най-много отговаря за желанието за профила за симпатизантите на РБ", каза днес Кунева.
Според нея бъдещият президент трябва да е със силен глас по многото важни външни политически теми.
"Това са трудни времена и трябва да се избира. Преди 10 години Европа беше в перфектно състояние, но сега са тежки времена и сега този президент трябва да е готов, да може да направи тежки избори", обясни лидерката на ДБГ.
Според нея кандидатите трябва да са известни колкото се може по-рано, за да има публично обсъждане. Тя смята, че това е в интерес на страната, но ако единствено РБ направи това, а всички други не направят тази крачка, това няма да е достатъчно.
Меглена Кунева отказа да разкрие кандидатите на ДБГ и посочи, че всички трябва да имат равен старт. Запитана какво ще стане, ако премиерът Бойко Борисов влезе в битката за "Дондуков" 2, тя отговори: "Това е решение, което се взима първо от премиера Борисов, а след това от неговата политическа сила. Това обсъждане предстои".
По повод българското председателство на ЕС, вицепремиерът обясни, че най-големите разходи са предвидени за строителство.
"За съжаление ние нямаме място, където да се проведе председателството. Някъде трябва да се съберат хората, които ще дойдат, за да открият председателството", посочи тя.
"Взе се решение да се поправи НДК, където ще бъде основната сграда, където ще се случи председателството. Взе се решение Вътрешният партиен дом, където е НС да се поправи голямата зала, което е много пари. Плюс Бояна, където е резеденцията, която правителството управлява. И така от всички средства, които се разходват се оказа, че ще имаме най-много средства по строителството", добави Кунева.
Тя уточни, че ремонтът на НДК ще струва 20 млн. лева, този на Бояна - 10 млн. лева, а най-скъпа ще бъде поправката на НС - 27 млн. Лева.
"Нищо лошо да си оправим сградите, но те са съотносими към българското председателство само 30 дни", подчерта Кунева.
Това, на което държи вицепремиерът е всички разходи за председателството да бъдат публични веднага и да бъдат известни и наблюдавани от началото до край.
Още четете в www.bgonair.bg