IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

БСП алармира за далавера с царските конюшни

Продажбата им станала за 90 лева на квадратен метър

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

За нищожната сума от 90 лева на квадратен метър областният управител на София Веселин Пенев е продал на частна фирма т.нар. царски конюшни в идеалния център на столицата, алармира БСП.

Сделката стана причина соцлидерката Корнелия Нинова да нарече управляващата коалиция "сдружение за кражби и продажби" и се закани, че левицата започва нова поредица разкрития под името "далаверите на властта".

Сделката с фирма "Евротрансбил" на Янко Иванов е финализирана преди два месеца. За апетитния имот на бул. "Княз Дондуков" 58 в район "Оборище" той броил 658 000 лева за 7 декара, цена доста под пазарната за идеалния центъра на София.

"Ако направим проста сметка ще излезе, че една от най-красивите сгради в София, е харизана за сума, колкото струват два луксозни апартамента в центъра", отчитат социалистите.

Оказва се, че сделката е сключена при неприключена съдебна процедура, а от три фирми оценители, изненадващо е останала само една, след като другите са се отказали. Според БСП явно това е бил "правилния" оценител.

Областният управител обаче при такава сделка бил длъжен да поиска експертизата на поне трима оценители, за да защити държавния интерес, а той не го е направил. Така държавата се е простила с 84% от имота за смешна сума.

За да мине сделката през областния управител, а не през Министерския съвет, имотът е бил разбит на три. Така сумата не е надхвърлила 500 000 лв., над която решението за продажбата се взима от правителството.

Заради всичко това социалистите вече са пратили сигнал до вицепремиера Румяна Бъчварова, а днес ще поискат и от главния прокурор Сотир Цацаров да направи проверка на областната администрация на София как е сключена сделката при неприкючила съдебна процедурата.

Според Жельо Бойчев в случая вината е лично на премиера Бойко Борисов.

До 1986 година сградата на царските конюшни е била паметник на културата и е попадала в списъка на защитените сгради. След това обаче настъпва сериозна промяна, сградите се рушат, възниква съдебен спор за тяхната собственост и за прилежащия терен от близо 8 декара.

Сградата е построена по времето на княз Александър Батенберг. Службата в царските конюшни се е грижела за конете на царския дворец.

Към конюшнята имало и специални сервизни работилници за ремонт на превозните средства, както и седларска работилница, в която са се поддържали така наречените муниции - седлата и украса, която се слага в гривите на конете в празнични случаи. Съхранявали са се също и каляските на царското семейство.

В началото на ХХ век към царския щал (конюшня) се създава и автомобилна служба. Княз Фердинанд не бил почитател на ездата. Затова предпочитал каляските, а след това и автомобилите. Тази страст била споделена и от синовете му, които впоследствие увеличили числото на колите в гаража.

Гаражът е изпълнявал функциите на музей. Там можело да се проследи историята на колите на царското семейство от Освобождението до 1944 година. В царския гараж са се пазели и личните автомобили на княгините Евдокия и Надежда, а по-късно и на съпругата на цар Борис III - Йоана.

Освен това в тези царски конюшни са се намирали шейни, които са се използвали от царския двор зимно време за пързаляне по склоновете на Витоша и Люлин.

След 9 септември 1944 година и с идването на комунистическото управление в страната настъпва краят на царските конюшни. Целият царски гараж е одържавен. За известно време превозните средства и всички други атрибути, които са се помещавали в тях, са прехвърлени към Българската кинематография, която е днешният киноцентър "Бояна", а през 1953 година са предадени в музея за историята на София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата