След осем мъже генерални секретари е дошло времето способна и уважавана дама от Източна Европа да оглави ООН. България има много силен кандидат, истински лидер, с богат опит в международните отношения и с отлични умения за управление. Кандидат, който заслужава доверие и подкрепа.
Това обяви президентът Росен Плевнелиев в речта си пред Общото събрание на ООН. Президентът говори и за осигуряването на равни възможности за жените и мъжете при достъпа до ръководни позиции, включително и за поста генерален секретар на ООН.
"Резолюцията на Общото събрание по въпроса подчертава необходимостта при определянето на генералния секретар да бъде осигурено равнопоставено и справедливо разпределение, основано на баланс по полов и географски признак, като същевременно бъдат изпълнени най-високите възможни изисквания", заяви още президентът в словото си пред ООН.
Думите на Плевнелиев пред Общото събрание на ООН дойдоха, след като премиерът Бойко Борисов помоли него и всички министри да направят всичко възможно за класирането на Бокова на второ място при гласуването в Съвета за сигурност на 26 септември.
След речта си пред Общото събрание Плевнелиев организира и прием в постоянното представителство на страната ни при ООН в Ню Йорк. Той бе по случай Незамисимостта на България и в чест на генералния секретар на ЮНЕСКО и кандидат на България за поста генерален секретар на ООН Ирина Бокова, обясниха от българското президентство.
"С работата си като генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова показа готовността ни да подаваме ръка и че българите могат да бъдат водачи и имат увереността, познанията и смелостта да гледат нависоко и да водят най-престижните международни организации", заяви държавният глава в приветствието си.
Според Плевнелиев изгубеният баланс в света и рекордният брой кризи правят непредвидима и трудна надпреварата за лидерството на ООН.
"Кой друг, освен човек с отлична експертиза, може да поеме отговорността за това лидерство в интерес на целия свят", каза още Плевнелиев по адрес на Бокова.
"Ирина е символ на българските жени и е пример за всички нас. Ние всички много се гордеем, че тя се включи в най-тежката битка за най-високия пост в света - генерален секретар на ООН", каза още президентът.
"Мирът и свободата днес са подложени на изпитание. Свидетели сме на най-влошената среда на сигурност след края на Втората световна война. Националните граници и международните принципи са застрашени. В много региони властват война и терор. Държави и институции се разпадат. Днес светът изгуби равновесие", каза държавният ни глава в речта си пред Общото събрание на ООН.
"Европа е символ на надеждата за милиони бежанци, бягащи от насилието и войната. Вдъхновени от общите си ценности, сме решени да укрепим още повече усилията си за управление на миграцията в съответствие с международното право в хуманитарната област и правата на човека. Страните, които са по-близо до зоните на конфликт, като България, са изправени пред безпрецедентно предизвикателство", допълни той.
"Трябва да обърнем специално внимание на защитата на човешките права на мигрантите и бежанците, особено на най-уязвимите - жените, децата и хората с увреждания. В същото време всички мигранти са длъжни да спазват законите на страната, в която пребивават. България приветства поставянето на фокуса върху глобалното споделяне на отговорността", каза Росен Плевнелиев и припомни, че България е ангажирана с глобалните усилия за предотвратяване и разрешаване на продължителни конфликти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.