Министри, които искат да управляват трийсетина дни - това ще е офертата към третото служебно правителство. От снощи вече е почти сигурно, че държавният Росен Плевнелиев ще трябва да поеме отговорността за държавата до 22 януари 2017 г., когато започва мандатът на наследника му Румен Радев.
Плевнелиев обяви, че ще даде третия мандат на тази политическа сила, която има сигурна подкрепа за правителство. Изненадващо обаче депутатите от ГЕРБ се събраха на заседание и оповестиха, че отказват подкрепа за правителство на патриоти и реформатори.
По този начин нито една политическа сила няма да може да получи мнозинство за съставяне на правителство в рамките на този парламент.
Последно: България отива на предсрочни парламентарни избори! Този извод направи лидерът на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов пред журналисти в Народното събрание. Изненадващото политическо решение бе взето на спешна сбирка на депутатите, докато в пленарната зала течеше обсъждането на бюджета за 2017 г.
"В рамките на 43-ото Народно събрание няма политическа сила, която може да състави кабинет", заяви Цветанов. Така той отговори на въпроса дали ГЕРБ ще подкрепи нов кабинет на патриоти и рефоматори, ако някой от тях получи мандат от президента.
Решението бе изненадващо, защото се различава от позицията на лидера Бойко Борисов, който във вторник, след КСНС, обеща рамо на патриотите като жест за тяхната подкрепа към кабинета му досега.
Въпреки че на голяма част от народните представителите не им допадали избори напролет, твърдо ще се върви в тази посока. В ГЕРБ били силно изнервени от последните PR ходове на патриотите, свързани с пенсиите, твърди "24 часа".
Масло в огъня наляла и лидерката на БСП Корнелия Нинова, която обяви, че социалистите ще подкрепят патриотите за повишаване на минималната пенсия.
"Няма да допуснем мнозинството, което преди ни подкрепяше, а сега се преформатира, да използва популистки методи и де факто да ни изнудва", отсече шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Според нея предложението на патриотите е опит за дестабилизация на цялата пенсионна система и цели политически дивиденти в предизборен период. Тя заподозря, че по този начин ще се вземе от хората, които са се осигурявали, за да се даде на онези, които не са.
Единственото обяснение за изненадващата промяна в позицията на ГЕРБ е, че при изпълнение на програмата за саниране има комисиони, а при повишението на пенсиите - не, коментира на свой ред съпредседателят на ПФ Валери Симеонов.
Той отхвърли обвиненията в разногласия и караници за министерски постове с ГЕРБ. Симеонов отхвърли и упреците, че предложението за повишаване на минималната пенсия е внесено изневиделица – то датирало още от 1 декември 2015 г.
"Патриотите обаче не се отказват да съставят кабинет, ако им бъде връчен мандат. Дори и да има 1% шанс - ще се опитаме", зарече се Валери Симеонов.
Дали този шанс ще е налице?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.