100% мажоритарният вот не е идеален, разбираемо е да се чуят минусите. Но за гражданите, ако тези 240 депутати се сменят с други 240, няма да е драмата на България.
Така омбудсманът Мая Манолова подкрепи резултата от референдума за промяна на избирателната система. Тя участва в дискусията на Националната конференция по изборни системи, организирана от Българска асоциация по изборни системи.
Ден по-рано в рамките на форума се чуха остри критики към инициаторите на референдума и предупреждения за опасните последствия от въвеждане на мажоритарната избирателна система. "Някой трябва да се изправи срещу Слави Трифонов и да каже - Достатъчно", каза тогава бившият премиер Георги Близнашки.
Днес Манолова разясни внесения от нея проект за въвеждане на мажоритарната избирателна система и отвърна на критиките за това. "Не очаквах аплодисменти, но чак такава истерична реакция...", каза тя.
Според Манолова е донякъде разбираемо депутатите и партийните ръководства да са против. Тя попита какво ще прави един от сегашните депутати, ако трябва да се изправи в пряк сблъсък в едномандатен избирателен район.
За партийните ръководства Манолова каза, че държат хляба и ножа и е естествено да не искат да дават властта си на гражданите. "Сега, ако искаш да направиш нещо, трябва да се съобразяваш с партийното ръководство, а не с хората", каза тя.
Манолова нарече крайност твърдението на критиците на мажоритарната система, че с нея ще настъпи краят на света. Тя обясни, че с проекта не се е застъпила за Слави Трифонов, а за хората.
"Всеки си дава сметка, че това не е референдумът на Слави Трифонов, а на българските граждани. Както изборите не са на Бойко Борисов, макар че той ги предизвика", каза още омбудсманът.
Тя обясни, че не иска да се превръща в защитник на мажритарния вот, защото е наясно с рисковете и попита политиците и социолозите защо не са предупредили за тях преди референдума.
По време на дискусията стана ясно, че правителството в оставка е провело сондаж за това кой би направил евентуалното райониране на страната за мажоритарни избори.
Изборният експерт Михаил Константинов съобщи, че вицепремиерът в оставка Томислав Дончев е пратил преди дни писмо до "Информационно обслужване", за да ги пита дали биха се заели със задачата. Професорът обясни, че стига да получи официално задание, екипът е готов да започне работа. Въпросът обаче бил коя е легитимната власт, която може да възложи това.
По-рано социологът Кольо Колев нарече опасността от въвеждането на мажоритарна избирателна система голяма, но според него не по-малка ще е опасността от притаяването и стаяването пред референдума.
"Бавене и липса на отговор ще усилва напрежението по отношение на политическите партии", каза той.
Според него политическите формации нямат избор и трябва да променят избирателната система. Той прогнозира, че инициаторите на референдума няма да отстъпят пред по-разумната според експертите смесена избирателна система по германски модел.
Затова той предложи да се въведе вариант - 120 депутати, избрани мажоритарно и 120 - избрани пропорционално. Според Колев този вариант би бил приет от хората.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.