Българите вече ще могат да учат в Холандия при условията за всички студенти от Европейския съюз. Това съобщи днес Посланикът на Кралство Нидерландия Вилем ван Ее на пресконференция, организирана специално по повода.
След приемането на България в Европейския съюз, пред българските кандидат-студенти се отваря голям избор на висши учебни заведения в чужбина. Повечето ограничения, съществуващи досега, са част от "неинтегрираното" ни минало.
За голяма част от страните от Европейския съюз вече не се изисква виза или разрешително за престой. В страните, в които са необходими, те се получават по много по-лесен и достъпен начин.
От тук нататък българските кандидат-студенти ще получават същите преференции, от които се ползват и студентите от ЕС. Това се изразява в по-ниски такси за обучение, възможности за кандидатстване за студентски заеми, стипендии, възможност за почасова работа и др.
Една от възможностите за получаване на качествено образование в чужбина, се оказва Холандия - страна с високо ниво на образованието, изгодни финансови условия (около 1500 евро на година, право на общежитие за около 400 евро на месец) и сравнително ниски разходи за живот в Амстердам ( в сравнение с Ню Йорк, Лондон, Париж и Пекин).
Поради това Холандският образователен консорциум, състоящ се от Tilburg University, CHN University, Leiden University и Wageningen University, съвместно с фирма Скай Лайнс, ще представи възможностите за обучение в Холандия на 02 февруари във Варна (Хотел Golden Tulip (Бизнес Хотел Варна), от 10 до 16 ч.) и на 03 февруари в София (Хотел Radisson SAS, от 10 до 18 ч.).
Всеки от четирите представелни университети има своята богата история и предимства на обучението, а заедно те до голяма степен покриват целия спектър от програми и курсове, предлагани в Холандия.
Повече за университетите можете да научите на техните електронни страници:
Tilburg University (www.tilburguniversity.nl)
CHN University Netherlands (www.chn.nl)
Wageningen University (www.wu.nl)
Leiden University (www.leiden.nl)
В Холандия има два основни типа редовно висше образование: университетско (‘research universities’, т.е. университети за изследователска работа) и висше професионално образование (‘universities of applied sciences’, т.е. университети за приложни науки). Университетите от първия тип подготвят студентите за самостоятелна практика и научноизследователска работа в академична или професионално-ориентирана среда.
Университетите за приложни науки са по-практично ориентирани и подготвят студентите директно за специфични професии в областта на седем сектора - земеделие, инженерство и технология, икономика и бизнес-администрация, здравеопазване, педагогика, обществено подпомагане, изящни и приложни изкуства. По-малък дял от образованието се осигурява от Институтите за международно обучение, които предлагат програми, специално разработени за чуждестранни ученици.
Всички кандидати могат да получат допълнително информация от Sky Lines на www.skylines-bg.com.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.