IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кадиев се осмели: Даде старт на референдума в НС!

Независимият депутат внесе промените на Мая Манолова

Снимка: архив "Булфото"

Снимка: архив "Булфото"

Независимият депутат Георги Кадиев задвижи промените в Изборния кодекс, свързани с референдума на Слави Трифонов. Той внесе измененията за мажоритарен избор на депутати в деловодството на парламента.

Промените бяха написани и занесени в Народното събрание от омбудсмана Мая Манолова и екип на "Шоуто на Слави", за да отговорят на желанието на хората, гласували в референдума.

По закон омбудсманът няма право да внася закони, а само да прави предложения и препоръки за изменения.

За да може идеите на националния защитник да станат проектозакон, трябва председателят на парламента или някой от депутатите да ги внесе в деловодството на Народното събрание.

Манолова занесе промените си в парламента на 21 ноември и вече почти месец никой депутат не се осмели да ги задвижи. Днес обаче Кадиев го направи.

"В една нормална държава е съвсем закономерно волята на суверена да бъде зачетена от народните избиратели и ние, като партия, бореща се да защити интересите на гражданското общество в България, подкрепяме този инструмент за най-пряка демокрация", каза Кадиев, който е лидер на "Нормална държава".

Според него парламентът трябва да поеме своята отговорност и да разгледа предложенията, без да се оправдава с техническите аргументи, че няма кой да внесе проекта.

"Заравянето на главата в пясъка от страна на народните представители допълнително уронва престижа както на Народното събрание, така и на професията политик", смята още Кадиев, цитиран от пресцентъра на партията си.

Според него сега въпросът не е "за" или "против" промените, а да се покаже на хората, че тяхното мнение има стойност.

Промените, написани от Мая Манолова, предвиждат в страната да се създадат 231 едномандатни избирателни района и 9 – в чужбина.

Всички 240 народни представители трябва да се избират мажоритарно, като кандидатските листи на партии, коалиции и инициативни комитети ще се регистрират в едномандатните избирателни райони.

Предвижда се Централната избирателна комисия да назначава районни комисии от по 9 члена, които на практика ще извършват дейността, възложена на ЦИК в момента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата