Пезидентски и парламентарни избори. Различни, но все пак с един залог за ГЕРБ – властта.
След две години управление в коалиция с Реформаторския блок и подкрепата на Патриотичния фронт, правителството на Бойко Борисов падна и то не заради провал в политиките на изпълнителната власт или пък под натиска на улични протести, както се случи с първия кабинет на Борисов, ами защото парламентарната шефка Цецка Цачева изненадващо загуби битката за "Дондуков" 2.
Борисов даде заявка, че ще излъчи популярна в Европа личност, с много качества, добре запозната със законодателството, а пък и жена при това.
"Отдавна съм се наслушал за бащата на нацията, тази нация много бащи има. Много претенции за бащи има. Крайно време да имаме и една майка и да се погрижим действително майчински за този народ, а не хора с его, което трудно въздържат и които мислят, че сядайки в президентството могат да свършат някаква работа със сила или с натиск". Така я представи той при официалното обявяване на кандидата на ГЕРБ и отсече, че изборите да държавен глава са тест за правителството и загубили "майката на нацията" си тръгва и той.
Цачева стигна до балотаж срещу претендента на БСП ген. Румен Радев, но тогава Борисов призна, че е разочарован и е допуснал грешка при избора на претендент за наследник на Росен Плевнелиев.
"За първи път и аз не се поддадох на популизма и търсех най-подходящия и знаещия човек за президентската институция, а не най-харизматичния", каза той.
В седмицата преди втория тур доста по-малко известният кандидат на БСП набра преднина и в крайна сметка на 13 ноември на балотажа новоизбраните президент и вицепрезидент Румен Радев и Илияна Йотова спечелиха 59.37 % от гласовете на избирателите, макар че в началото на предизборната кампания всички проучвания да сочеха като потенциален победител Цачева.
Тогава премиерът Бойко Борисов спази обещанието си и хвърли оставката на кабинета. Разочарован, че патриотите и реформаторите не застанаха зад Цачева, той отсече, че вече има ново мнозинство в парламента и БСП да си управлявали.
Оставката на правителството стана факт на 16 ноември, когато Народното събрание я прие с 218 гласа "за" и двама въздържали се при гласуването депутати.
Цачева обаче не се оттегли от шефското място в парламента, защото цялата парламентарна група на ГЕРБ била зад нея и не искала да си ходи. И така заради президентските изори се оказа, че ще има и предсрочен парламентарен вот. Въпросът обаче беше кога.
БСП и ДПС поискаха да бъдат насрочени в края на март или началото на април, реформаторите се дърпаха, от ГЕРБ смениха няколко пъти позицията – първо щяха да застанат зад кабинет на ПФ или на РБ, после дадоха курс към предсрочни избори, после пък Борисов отново даде заявка, че е готов да застане зад реформаторски кабинет в замяна обаче на промяна на изборното законодателство и въвеждане на мажоритарната избирателна система, както поискаха хората, участвали в допитването, проведено заедно с президентските избори. Стигна се до нови преговори, този път с участието и на патриотите. След няколко дни совалки между трите политически формации в крайна стана ясно, че реформаторски кабинет няма да има.
Държавният глава Росен Плевнелиев пък се намира в последните три месеца от своя мандат, който изтича на 22 януари 2017 година и няма право да разпусне парламента. Така че за да се избегне парадокса България да бъде управлявана от две служебни правителства, той предложи на Румен Радев заедно да наредят кабинета, но наследникът му отказа.
Това пък провокира Плевнелиев да бави процедурите за връчването на проучвателните мандати. Първо проведе консултации с всяка една парламентарно представена политическа сила, след това свика заседание на КСНС и чак тогава започва въртележката с раздаването на мандатите.
Първо го даде на ГЕРБ, Борисов го върна веднага, после го връчи на БСП, Корнелия Нинова също отказа на секундата да състави правителство. Накрая се стигна до реформаторите, който пък го взеха и изчакаха една седмица, но в крайна сметка и те го върнаха.
Плевнелиев обаче отказа да състави служебен кабинет и прехвърли топката на наследника си Румен Радев. А как и какъв ще го нареди Радев - предстои да видим.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.