Исторически високи нива на недоверие към президента Росен Плевнелиев и доста високи нива на недоверие към парламента и правителството, което си отива, отчете проучване на "Галъп интернешънъл".
В края на мандата си парламентът трайно се ползва с положителни оценки сред около и под 20% от пълнолетните българи и с негативни - сред над 70%.
Неодобрението към парламента е повсеместно сред всички групи в обществото.
Това не е новост в българския политически процес, отчитат анализаторите. С годините тази институция явно фокусира негативното отношение към българския политически процес като цяло.
В последната година доверието в шефката на парламента Цецка Цачева се движеше на нива от около 20%, а недоверието – около 65%, отчитат от Галъп.
Правителството на Бойко Борисов се ползваше с одобрението на 30% от избирателите в последните си месеци.
Президентската институция също записа исторически високи нива на недоверие по време на мандата "Плевнелиев".
Според анализаторите помолени да изберат между доверие и недоверие в дадена институция, българите продължават да декларират по-скоро негативни оценки – често дори и по инерция.
В по-голямата част от мандата доверието в парламента и правителството запази относителната стабилност.
"Победата в местните избори от есента на 2015 г. даде психологически "бонус" подкрепа за властта, респективно за правителството. Загубата в президентските избори през есента на 2016 г. пък подейства обратно. Тя явно се отрази негативно и на личния рейтинг на премиера", коментират анализаторите.
Бойко Борисов започна новата година с 25% доверие и с 61% недоверие.
Доверието във властта е закономерно по-високо в групите с по-високи доходи и образование.
Мандатът на президента Плевнелиев се разви на фона на сложна политическа обстановка и това явно беше неблагоприятно за популярността на институцията. Доверието в него беше около 23% от избирателите.
В месеците от края на мандата вицепрезидентът Маргарита Попова са ползваше с двайсетина процента положителни оценки и с над 60% отрицателни, заключават от "Галъп интернешънъл".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.