Напрежението в Македония отекна и в българския парламент и депутатите поискаха страната ни да излезе с позиция за случващото се в югозападната ни съседка.
Народните представители видяха проблем за националната ни сигурност, а някои намериха и аналогии в българското политическо пространство.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска българският парламент да излезе с обща, надпартийна позиция по кризата в Македония.
Тя припомни, че лесно се слагат разделителни линии, но в случая става дума за нещо над политиците. Нинова призова депутатите да покажат, че са държавници, а не партийно пристрастни личности.
От трибуната тя предложи декларация на левицата и призова Народното събрание да намери разум и отговорност тя да стане факт.
В документа Нинова призовава България остро да осъди нахлуването в парламента в Скопие и насилието над македонски депутати, тъй като това е остро посегателство срещу институцията и демокрацията.
"Разрешаването на кризата е възможно само чрез Конституцията и законите на страната", настояват от БСП и допълват, че етническите конфликти ще доведат до тежки последици и ще се отразят на развитието в региона.
В декларацията също така пише, че в рамките на председателството на ЕС България е готова да работи за присъединяването на Западните Балкани към съюза.
От ДПС също призоваха Народното събрание да приеме обща позиция по случая и изразиха безпокойството си.
"ДПС винаги е подчертавало, че крайният национализъм, който разделя гражданите по етнически и религиозен принцип, е опасен за всяка държава. А на Балканите - взривоопасен", напомни лидерът на движението Мустафа Карадайъ.
Той настоя, че профилът на тези, които създават етническо противопоставяне в Македония, е същият като на крайните националисти в България.
"Дори има и съвпадение в имената на някои от политическите формации", отбеляза той и добави, че включването във властта на националстите е опасно, защото рано или късно накрая торпилира етническия мир.
Карадайъ призова и всички да прочетат отново посланието на Ахмед Доган, защото там се съдържа предупреждението за тези процеси и решението им - обединителният патриотизъм като алтернатива на войнстващия национализъм.
Според съпредседателя на "Обединени патриоти" и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов декларацията на България не трябва да заема позицията на някой, а да е загрижена за сигурността на България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.