Каква да е избирателната система в България? Това спорят политиците в парламента, това спорят и читателите на Dnes.bg.
Почти 2000 от тях участваха в анкетата ни "Трябва ли да се приеме мажоритарния вот?".
И както и в Народното събрание, така и тук, нито един от отговорите не получи повече от половината от гласовете.
Все пак победител е мажоритарният вот. Повечето от участвалите в анкетата, 34 на сто, отговориха с "Да, предложението от референдума трябва да са стане факт".
В същото време обаче депутатите решиха, че в България няма да се въведе абсолютно мажоритарната система.
Но нищо не е загубено. ГЕРБ обявиха, че ще внесат нови предложения и дори че може да свикат нов референдум. От БСП пък атакуваха парламента с нова идея – за смесена избирателна система. При нея 120 от депутатите ще се избират мажоритарно, 120 – пропорционално, обясниха преди дни социалистите.
Смесената избирателна система се нарежда на второ място в анкетата. Тя е подкрепена от 24% от участвалите в допитването.
Третото място обаче не е за сегашната пропорционална система, а за отговора: "Поредната глупост, с която се занимава парламента". Той е избран от 19 на сто от участниците в допитването.
За 13 на сто от гласувалите пък не е важна избирателната система, а кандидатите за депутати.
И все пак, въпреки противоречивите отговори, читателите на Dnes.bg очевидно искат нова избирателна система.
Това е така, защото една 10 процента от тях смятат, че сегашната, пропорционалната, трябва да се запази.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.