Парламентът отхвърли предложението за задължителен минимум български храни в хипермаркетите. Промените в Закона за храните, внесени от БСП, предвиждаха изискването да е в сила за търговски вериги и магазини с над 2 милиона лева годишен оборот.
"За" въвеждането на задължителен минимален процент български продукти на щанда гласуваха 102 депутати от БСП, ДПС и "Воля". "Против" бяха 19, а 90 се въздържаха, съобщи БТА.
Промените на социалистите предвиждаха да се задължат големите магазини да предлагат минимум 51% пресни плодове и зеленчуци от България, най-малко 70% българско мляко и млечни продукти, над 25% месо и месни продукти от България, над 50% пилешко месо и продукти, произведени у нас и над 75% - вино и спиртни напитки от България.
БСП обясниха, че искат промените, за да се даде на българските производители равен шанс пред вносителите на храни, голяма част от които се произвеждат в страни със значително по-високи субсидии.
Измененията предвиждаха и нови изисквания при използването на понятието "българско" - само когато за продукта е използвана българска суровина.
В становище по искането на социалистите от земеделското министерство обясниха, че държавите-членки не могат да приемат, нито да запазват национални мерки, които създават пречки пред свободното движение на стоки. Правилата на ЕС забранявали и страните да водят дискриминационна политика по отношение на храни от други държави членки.
Земеделското министерство е изработило свои промени в закона за храните, които чакали одобрение от ЕК.
По време на дебатите в залата социалистите признаха, че проектът им има пропуски, но призоваха той да бъде приет на първо четене, а преди второто недостатъците да бъдат отстранени.
Червените призоваха за защита на българския производител. "Искаме борба с монополите", каза Драгомир Стойнев и обясни, че този законопроект предлага достъп до качествена българска храна.
Делян Добрев от ГЕРБ обясни, че в парламента няма противник на българския производител. Според него, ако законопроектът бъде преработен между първо и второ четене, ще остане само първият и последният параграф.
"По този законопроект имате отрицателни становища от всички възможни институции, включително и от браншовите организации", обърна се той към социалистите. Той цитира месопреработвателите, според които у нас нямало толкова българско месо, колкото било заложено в закона.
"От Министерството и браншовите организации ви казват, че законопроектът ви ще доведе до дефицит на стоки и по-високи цени", обърна се още Добрев към левицата.
Жельо Бойчев от БСП обаче го репликира, че Съюз "Произведено в България" подкрепя законопроекта. "Няма държава от ЕС, която да не подкрепя собственото си производство", каза той и даде пример с Румъния и Франция. "Днес трябва да дадем много ясен сигнал за подкрепа на българските производители, които генерират и доход и заетост в България", каза още Бойчев.
Лидерът на "Воля" Веселин Марешки също подкрепи промените.
"В пленарната зала се каза, че тук няма противници на българските производители. Не само че има, но те са и отявлени врагове. Ако не беше така, положението на предприемачите щеше да цветущо", каза той и допълни: "Сигурен съм, че българският производител няма да допусне рафтовете в магазините да са празни, а ще ги напълни и то с качествена българска стока. Така ще изметем второто качество храни, с които ни заливат от Европа".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.