И управляващи, и опозиция в парламента приеха единодушно предложението на левицата, според което България не трябва да плаща санкцията, която вероятно ЕК ще наложи на Български енергиен холдинг (БЕХ) заради допуснато господстващо положение на газовия пазар от страна на дъщерните му държавни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Защитихме националния интерес, обясни червеният Таско Ерменков, един от вносителите на предложението, след закритото заседание, по време на което Народното събрание обсъди решението.
В приетото решение пише, че парламентът подкрепя приключването на делото, без обаче да признава твърдените от страна на ЕС нарушения и без поемане на отговорност за тях.
Освен това указва задължително да бъдат предприети мерки за защита на българските интереси, включително чрез обжалване на евентуално осъдително решение.
Европейската комисия откри процедура по разследване срещу БЕХ за злоупотреба с господстващо положение на пазарите на доставка на газ в България през 2013 г.
Сигнал за нарушения на правилата на ЕС за конкуренцията е подаден година по-рано от "Овергаз Инк".
Опасенията на ЕС са, че БЕХ и неговите дъщерни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" вероятно възпрепятстват конкурентите да получат достъп до инфраструктурата, която им е необходима, за да се конкурират успешно на пазарите на доставка на газ в България. В това число има опасения за отказ на конкуренти за достъп до държавната газопреносна мрежа и до съоръжението за съхранение на газ и са резервирали капацитет, който не им е необходим по газопровода за внос.
През 2015 г. ЕК изпрати изложение на възраженията до БЕХ. В него става ясно, че предварителното становище по казуса е, че БЕХ може да е нарушил антитръстовите правила на ЕС чрез възпрепятстване на конкуренти да получат достъп до ключови газови инфраструктури в България.
Това изложение не предрешава изхода от процедурата.
В резултат на изложението на ЕК, от БЕХ отговориха с "аргументи и доказателства", че нарушение на правилата на конкуренцията от "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" не е извършено.
На 9 ноември 2017 г. пред комисията по енергетика в парламента обаче - на закрито за медиите заседание – енегрийната министърка Теменужка Петкова е информирала депутатите, че ЕК е отхвърлила направените от България предложения.