IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Бракониерство, събиране на дърва... Наказанието – затвор!

Ако щетите са над една минимална заплата има и глоба до 20 бона

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Затвор за незаконна сеч на дърва. Това предвиждат промени в Наказателния кодекс, внесени от Обединените патриоти.

Според поправките всеки който сече, добива, взема или извозва каквито и да е било дървета или части от тях и когато щетите са над една минимална заплата, се наказва със затвор до 6 години и глоба от 1000 до 20 000 лева. Същото важи и за пренасяне на паднали дървета.

Действащите разпоредби предвиждат преписките за незаконна сеч да се пращат в прокуратурата, но се оказва, че в 90% от случаите досъдебните производства се прекратяват и се връщат отново на горските служби, обясняват патриотите.

Така че те настояват мерките да се затегнат и вече тези престъпления, които касаят щети до една минимална заплата да станат предмет само на административното производство, а целта е да се повиши налагането на глоби и тяхната събираемост.

Промените предвиждат още построяването на сграда в горска територия без правно основание да се квалифицира като престъпление. Горските също се включват в списъка с длъжностни лица, посегателството върху които също е престъпление.

Патриотите искат още да има и по-високи санкции за бракониерство.

За убийство на едър дивеч без нужното разрешение наказанието да е до 2 години затвор или пробация до 4 години и глоба от 1000 до 5000 лева, искат от ОП. Това означава, че санкциите скачат поне 10 пъти. Досега при незаконен лов авджиите можеха да бъдат глобени между 100 и 300 лева или евентуално със затвор до 1 година.

Прецезират се и разпоредбите, когато се лови дивеч извън разрешеното време и без билет. Според текстовете, внесени от патриотите санкциите за това ще са от 6 месеца пробация и глоба до 300 лева и ще важат и когато щетите са над една минимална заплата.

Криминализира се и съхранението, пренасянето, превоза и укриването на незаконно убит или уловен дивеч, е записано в мотивите. Глобите ще са от 1000 до 5000 лева.

Същото ще важи когато даден човек намери болен, ранен или мъртъв дивеч и реши да го транспортира. При рецидив пък се предлагат затвор до 5 години, глоба и вземане на разрешителното.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата