Мнозинството в парламента преодоля ветото на президента Румен Радев върху бюджета на НЗОК.
От 221 гласуващи депутати 126 от ГЕРБ, ОП и "Воля" отново гласуваха "За" бюджета, против бяха 95 от БСП и ДПС.
Така през следващата година НЗОК няма да заплаща за нови медикаменти, срещу което остро се противопоставиха не само президентът в мотивите към ветото си, но и опозицията в НС и пациентските организации.
Мораториумът над нови терапии засяга около 20 нови молекули за пациенти с онкологични, автоимунни и други тежки заболявания. Очаква се от него Касата да спести около 25 млн. лева, а управляващите и НЗОК уверяват, че пациентите няма да бъдат ощетени.
Не така смята опозицията.
Според Нигяр Джафер зад финансовите параметри стоят човешки трагедии, а всеки има право на добро лечение за себе си и за близките си.
Тя отсече, че мораториумът е грешно решение, признание за безпомощност на институциите и администрацията.
"Искрено звучи признанието, че налагането на мораториума е опит да се спечели време. Държавата и институциите не знаят какво да правят, как да удържат увеличаването на разходите за лекарства", коментира Джафер.
Георги Йорданов от БСП пък обвини мнозинството, че намира пари за всичко друго, но не и за болните.
"Вчера правителството похарчи 700 милиона лева, а тук става въпрос за 25 милиона за нуждаещи се тежко болни пациенти и за тях няма пари", скочи той, което предизвика шефката на бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ да му отговори, че въобще не ставало въпрос за даване на пари, ами за увеличаване на капитала на държавни дружества, за училищни автобуси.
Хасан Адемов от ДПС посочи, че не бива да се противопоставят едни пациенти на други и в крайна сметка здравеопазването не е само сбор от числа, а има и хуманитарни елементи.
Според червения Филип Попов управляващите са разстреляли пациентите като в стиховете на Вапцаров: "Какво тук значи някаква си личност, аз паднах, друг ще ме смени. Разстрел, а след разстрела - червеи".
Соцлидерката Корнелия Нинова пък обвини властимащите, че се отказват от пациентите и ги остават на грижите на частни корпорации.
Според нея обаче в основата на решението е обстоятелството, че може да се краде и от пътища и от всичко друго, за което се намират пари, но от болните не може.
"Ще строите пътища, но няма да има кой да ги ползва", скочи тя.
Шефката на здравната комисия в парламента Даниела Даридкова от ГЕРБ защити мораториума като обясни, че проблемът идва от това, че заболяванията се откриват късно, защото няма профилактика и заради това в бюджета са заложени повече пари за прегледи.
Драгомир Стойнев от БСП обаче я реплика: "Вие живеете в друг свят на благоденствие и благополучие, но истината е, че хората в България умират, защото нямат достъп до качествено здравеопазване".
За шефа на групата на ГЕРБ в НС Цветан Цветанов, както и за Даридкова, профилактика и превенцията са разковничето за по-здрава нация.
"Ако се дадат парите за новите лекарства, ще се вземат от профилактиката, а ние искаме да предотвратим това, освен това от тези 32 молекули само в 11 страни се финансират частично някои от тях и то под условия", обясни той.
"По време на първия мандат на ГЕРБ 1, 5 милиарда лв. от резерва на НЗОК отидоха другаде, знаете ли колко превенция е това, вие сте длъжник на обществото, докато стоите тук и 10 години след това", отговори му Антон Кутев от левицата.
Съпартиецът му Стефан Данаилов, който се бори с онкозаболяване, призова мнозинството да не отрича новите медикаменти, защото те може да са шансът за живот.
"Ако съм в ремисия от няколко години, не се знае докога. Тези химии, които са ми наливали, вече няма да действат, явно ще трябва да търсим нови и ви предлагам да се разходим из софийската онкология и националната хематология и да видим какви хора има там, те са предимно млади хора, а аз съм свидетел на безсилието на лекарите, които казват "Всичко опитваме и не става, и не става", каза Ламбо.
Вежди Рашидов от ГЕРБ, който също се бори с рак, призова депутатите да не си играят с болестите на хората, но и да дадат шанс на новия здравен министър да си свърши работата.
Според него основният проблем е, че колкото и голям да е бюджетът на НЗОК, парите никога няма да стигат, защото има злоупотреба със средства.
"Моето лечение на човек, който цял живот съм си плащал здравните осигуровки и то на високи доходи, моето лечение струваше 70 000 евро, аз си покрих разноските, НЗОК не можеше, защото сме беден народ, но най- накрая имаме министър финансист, който иска да спре течовете, дайте да му дадем възможност да ги спре", обърна се той към депутатите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.