Депутатите трябва да взимат по-високи заплати, обаче да имат качество на работатата си. Около това мнение се обединиха гостите на "България сутрин" - журналистът Кристина Кръстева и бившият народен представител патриотът Димитър Байрактаров.
Последното увеличение на депутатската заплата е с около 300 лв. и един народен представител вече получава 3540 лв. месечно. Това раздвижи общественото мнение и извади на показ заплатите на различни институции, които се оказа, че взимат повече от президента и премиера.
Повечето хора са на мнение, че депутатските заплати са високи и са прави, но демокрацията е скъпо удоволствие, мотивира се Кръстева. И призна, че рискът от корупция никога не може да бъде изключен, независимо каква е заплатата.
"Не може да си народен представител и да взимаш 800 лв., същевременно да имаш самочувствие и да си независим", обясни журналистката и допълни "заплатите са нормални, стига хората да си вършат работата".
Според Байрактаров обаче: "В медиите се упражняват лаици на тема депутатски заплати. От 1990 г. публично е ясен механизмът - заплатата на депутата е три пъти колкото средната за страната.
Той заяви, че "би бил доволен, ако всеки народен представител получава висока заплата", но трябва да може да се изправи пред избирателите си и да каже "през тази година създадох закони".
"Като депутат аз сътворих закони, с които съм вкарал в държавата над 500 млн. лева - многократно съм изработил заплатата си", даде за пример гостът на Bulgaria ON AIR.
Според него обаче не трябва да се "вторачваме" в заплатите на народния представител, а в това дали е независим.
Той заяви, че е силно притеснен от публичната информация на Сметната палата, която показва как депутат не е декларирал имуществото си за милиони левове. "Същият този народен представител е внесъл първия закон в 44-тото НС, който пряко обслужва неговата собствена фирмена дейност", разясни икономистът.
Байрактаров остави отворени въпросите: Какво прави този депутат в Народното събрание и защо той не е разследван от прокурора и откъде е произходът на неговите средства?
"Той е публично известен в Сметната палата, депутатът се казва Йордан Апостолов, първият закон, който внесе, беше промяна в Закона за опазване на земеделските земи", разкри бившият депутат.
"От 240 депутати, не повече от 50 депутата си заслужават парите за работата. Те наистина работята денонощно", обобщи Барактаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.