Ако оставката на Теменужка Петкова въобще има някакво основание, то това не е, че бившият енергиен министър се е познавал с избрания купувач на ЧЕЗ, а това, че не се е интересувал от случващото се, смята нейният предшественик Трайчо Трайков.
Според него дори и държавата да няма формални лостове, което не било вярно, не е редно правителството да не се е интересувало от тази сделка.
Вчера стана ясно, че Националната агенция по приходите е започнала проверка по сделката между ЧЕЗ и "Инерком", а президентът Румен Радев се срещна с шефа на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов и призова за повече информация за случая с ЧЕЗ от институциите.
На този фон пък се появиха твърдения, че офшорна компания е финансирала голяма част от сделката между дружеството и пазарджишката фирма "Инерком" ООД със собственик Гинка Върбакова.
"Сделката тече от много време. Тя не падна като гръм от ясно небе. И изглежда странно, че на фона на доста по-сериозни компании, които проявяваха интерес, точно тази беше избрана", коментира Трайчо Трайков в студиото на "България сутрин".
Пред Bulgaria ON AIR той бе категоричен, че на първо място стои въпросът за финансирането, тъй като най-важна е цената и сигурността, че купувачът ще успее да я плати.
"Управлението на този бизнес е изключително сложно, то е комплекс от финансови, технически, регулаторни и юридически аспекти", подчерта още бившият министър на енергетиката.
По думите му твърденията на правителството, че държавата не може да се меси в една частна сделка не са съвсем верни, а договори с такъв мащаб винаги са обект на политически разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.