Депутатите решиха да се въведат изисквания към софтуера за управление на продажбите в търговските обекти и на електронните магазини.
С промените на второ четене в Закона за митниците търговците ще са длъжни да използват софтуер за управление на продажби, който е включен в списъка на НАП. Така на практика ще трябва да бъдат подменени по-старите касови апарати, а на по-модерните устройства да им бъде обновен само софтуерът.
Причината за промените е, че са регистрирани многобройни нарушения и манипулации на софтуера, чрез които се укриват реалните продажби.
От БСП обаче скочиха срещу предложенията на мнозинството и обвиниха, че така ще бъде натоварен финансово бизнесът.
"Не е нормално управляващите под натиск да прокарват поредния лобистки закон. В преходните и заключителните разпоредби се изменят 7 закона. Това показва техният начин на работа - на тъмно, без да има дебати. А истината е една - с тези промени, вкарани на тъмно, държавата, в лицето на ГЕРБ, ще рекетира малките и средни предприемачи, с приблизително 250 млн. лева", скочи Драгомир Стойнев.
Соцдепутатът допълни и че вече се говори кои ще са фирмите, които ще произведат тези апарати и тези, които ще разработят софтуера и връзката с останалите системи.
"Това е корупционен и скандален закон. Отне се правото на опозицията да защити предприемачите. И понеже скоро ще има предсрочни избори, предприемачите да изберат за кого да гласуват", продължи Стойнев.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова обаче отрече твърденията на опозицията и ги обвини в популизъм. По думите й промените са само с цел изсветляване на икономиката, а БСП правят поредната манипулация и атака.
"Това, което гласувахме, се отнася за ония обекти, които имат софтуер за управление на продажбите. В един магазин или ресторант, освен касов апарат, има компютър, на който е инсталиран софтуер. Въвеждат се изисквания към този софтуер - да не съдържа модули за промяна, изтриване или друго манипулиране на базата данни", обясни Стоянова.
По думите й промените няма да доведат до подмяната на всички касови апарати.
"На подмяна ще подлежат по-старите модели. Касовите апарати от последните 3 години са от по-нов модел и при тях ще е необходимо само ъпдейт на фискалната памет", допълни Стоянова.
Тя коментира и твърденията на социалистите, че ще бъдат натоварени търговците с нови разходи.
"Един касов апарат струва между 100 и 150 лева. Технологиите вървят напред, нормално е един апарат с технология на фискалната си памет от 2011, да трябва да се ъпдейтне. Или ако той е много стар, да се закупи нов", заключи Менда Стоянова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.