Президентът на САЩ Джордж Буш пристига тази вечер на официално посещение в България по покана на президента Георги Първанов.
Това е второ посещение на американски държавен глава у нас след визитата на Бил Клинтън през 1999 г. От българска страна официални визити в САЩ имаха президентите Желю Желев /февруари 1995 г./, Петър Стоянов /февруари 1998 г./ и Георги Първанов /октомври 2005 г./
С посещението си в България Джордж Буш завършва европейската си обиколка, която включи още визити в Чехия, Полша, Италия и Албания, и участие в срещата на върха на държавите от Г-8 в Германия. Президентът Буш, придружаван от съпругата си Лора Буш, пристига в София от Албания.
С церемония по официалното посрещане на площад "Св. Александър Невски" утре ще започне посещението на американския президент.
Георги Първанов и Джордж Буш и официалните делегации ще имат среща в Президентството.
Икономическото сътрудничество, възможностите за нарастване на американските инвестиции у нас, енергийната сигурност, премахването на визовия режим между двете страни са част от темите, които се очаква да бъдат обсъдени. Ще бъде дискутиран проблемът с осъдените в Либия български медицински сестри, в светлината на скорошното изказване на Джордж Буш за продължаване на ангажираността на САЩ за разрешаването на случая.
Ще бъде направен преглед на отношенията между България и САЩ в рамките на НАТО, и на двустранното военнополитическо сътрудничество. Ще бъдат обсъдени също въпросът за Косово и перспективите пред страните от Западните Балкани с оглед на възможностите за разширяването на Алианса.
След срещата си президентите ще дадат съвместна пресконференция в Археологическия музей.
Президентът Джордж Буш ще се срещне с премиера Сергей Станишев в Министерския съвет.
По-късно президентът Георги Първанов и съпругата му Зорка Първанова ще бъдат домакини на официален обяд в чест на Джордж Буш и неговата съпруга в Слънчевата зала на Националния исторически музей.
Президентът Буш ще участва в Кръгла маса с български и чуждестранни студенти от Американския университет.
В рамките на дамската програма Зорка Първанова и Лора Буш ще открият американски детски кът в Столичната библиотека и ще присъстват на презентация на обекти, финансирани от Програмата за микрокредитиране USTOI. В Министерството на здравеопазването те ще участват в Кръгла маса по въпросите на превенцията и контрола на ХИВ/СПИН. Лора Буш ще посети Боянската църква.
Дипломатическите отношения между България и САЩ са установени на 19 септември 1903 г. и са прекъсвани в периодите 1941-1947 г. и 1950-1959 г.
Днес двустранните отношения са в най-доброто си състояние от установяването им преди повече от 100 години. След събитията от 11 септември 2001 г. и участието на САЩ и България в международната коалиция срещу тероризма тези отношения стават още по-интензивни и преминават в стратегическо партньорство. България дава своя принос за стабилизирането на Афганистан и на Ирак.
САЩ подкрепят България в процеса й на интегриране в евроатлантическите структури. На срещата на НАТО на най-високо равнище в Прага през ноември 2002 г. САЩ подкрепиха българската кандидатура за членство в организацията. На 8 май 2003 г. американският Сенат прие с 96 гласа "за" и нито един "против" резолюция за ратифициране на протоколите на седемте държави, поканени да се присъединят към Алианса, сред които и България.
След терористичните актове от 11 септември 2001 г. България декларира готовност за сътрудничество със САЩ и НАТО, включително по силата на чл. 5 на Северноатлантическия договор, въпреки че страната още не беше получила покана за членство. На 12 ноември 2001 г. чрез размяна на ноти беше сключено Споразумение за прелитане, транзитно преминаване и пребиваване на българска територия на сили на САЩ. В Бургас бяха разположени американски самолети-цистерни, като участието им в операцията "Трайна свобода" в Афганистан приключи в края на декември 2001 г.
България подкрепи САЩ и ръководената от тях коалиция за разоръжаване на Ирак по време на операцията "Свобода за Ирак". От края на август 2003 г. до 15 декември 2005 г. страната ни участва с батальон от около 480 души в многонационалната дивизия "Център-Юг" в сектора под полско командване на коалиционните сили в Ирак. В Ирак загинаха 13 български военни. От април 2006 г. български контингент от 154 души пое охраната на част от лагера "Ашраф".
Като резултат от инициативата на президента Буш за консултации със съюзниците и партньорите на САЩ за преглед на дислокацията на американските войски зад граница на 10 декември 2003 г. започнаха разговори за разполагане на американски сили и съоръжения в България. Междуправителственото споразумение за отбранително сътрудничество между двете страни беше сключено на 28 април 2006 г. и ратифицирано от парламента около месец по-късно. В него са предвидени военните съоръжения за съвместно използване - учебният полигон "Ново село", включително складовите съоръжения в Айтос, военновъздушната база "Безмер" и военновъздушната база "Граф Игнатиево".
Очаква се в България да тренират едновременно до 2500 американски военни, като е възможно в периодите на ротация да се засичат контингенти и общата им численост да достигне до 5000 души. Първите американски военни обаче се очакват в България не по-рано от началото на 2008 година. В момента се работи по девет допълнителни споразумения с технически характер, с помощта на които съвместните съоръжения ще започнат да фукционират.
Действащият търговски режим между България и САЩ се регламентира от Спогодбата за търговски взаимоотношения , според която двете страни си предоставят статут на най-облагодетелствана нация в търговията, от Общата система за преференции на САЩ и от Споразумението за СТО. Между България и САЩ действа Договор за насърчаване и взаимна защита на инвестициите. На 23 февруари т. г. двете страни подписаха Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане.
По данни на Министерството на икономиката и енергетиката двустранният стокообмен за 2005 г. възлиза на 826 милиона долара, като износът за САЩ е 355,6 милиона долара, а вносът от САЩ - 470,4 милиона долара. Износът от САЩ за България през миналата година е на стойност 490,56 милиона долара, а вносът в САЩ от България - 438,96 милиона долара.
Американските инвестиции у нас за периода 1992-2006 г. възлизат на 746,3 милиона долара, което нарежда САЩ на осмо място по общ обем на инвестициите в България.
Притокът на американски туристи у нас е нараснал близо шест и половина пъти в периода 1996-2005 г. - от 7135 до 46 067 души. През 2005 г. се отбелязва увеличение на броя им с 12,8 процента в сравнение с предходната година. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Буш идва
Президентът на САЩ Джордж Буш пристига тази вечер на официално посещение в България по покана на президента Георги Първанов
10.06.2007 | 10:15 ч. Обновена: 13.01.2025 | 08:21 ч.
Новини
-
Русия спряла украинска атака срещу тръбопровода "Турски поток"
-
Селекция смартфони с до 80% отстъпка от А1 до 10 февруари
-
Частен американски спускаем апарат ще поеме към Луната
-
Велев: Бизнесът е в протестна готовност за 15 януари
-
Григор Димитров остана десети в света преди старта на Australian open
-
Какво ви очаква през 2025 според китайския ви зодиакален знак
-
Почина Георги Вълев известен като “мозъка на Килърите”
-
Трикове, с които да намалите пиковете на глюкоза
-
Жълт код за силни снеговалежи е обявен за днес
-
Тръмп към преводача на Борисов: Щом говориш руски, ще те взема с мен при Владимир Путин
-
Фицо нападна Зеленски: Обикаля Европа, проси и изнудва лидерите
-
САЩ не могат да си позволят да подарят лесна победа на Русия в Украйна
-
Серевнокорейските войници в Украйна отказват да бъдат хванати живи
-
България участва в най-мащабното за 2025 година учение на НАТО „Steadfast Dart 25“
-
"Тук ми е мястото" – сириец избра България пред Германия
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата