България е на прага на нова политическа ситуация – между стабилност и плаващи мнозинства. Това смятат наблюдателите от Институт "Иван Хаджийски", които публикуваха традиционния си месечен политически анализ.
В ГЕРБ не могат да не са наясно какво значат зачестилите совалки на лидери на коалиционните партньори при други партии, пише в доклада. Авторите му припомнят скорошните срещи на Корнелия Нинова с лидерите на ВМРО и на НФСБ Красимир Каракачанов и Валери Симеонов.
След година "стабилност" на властта отново се вижда практиката на "плаващите" парламентарни мнозинства, заключават анализаторите и дават примери с темите за вероизповеданията, за идеите на Валери Симеонов, за АЕЦ "Белене" и др.
В анализа се констатира и че управлението ще трябва да търси нов вътрешнополитически сюжет, който рязко да замени геополитическия приоритет от европредседателството.
То създаде впечатлението за завой на ГЕРБ и лично на Борисов към Москва, припомнят анализаторите. Според тях на този фон председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов се откроява като "дисидент" с прозападна категоричност. Но и самият Цветанов е принуден да застане зад лидера си, докато Борисов е атакуван от "старите десни", обобщават те.
"ГЕРБ страда от обвинения отдясно, че вече е в практически русофилски унисон с БСП, се напомня в анализа. Независимо дали изобщо е вярно, това може да има и непредвидим ефект върху консолидацията на БСП и нейната опозиционна яркост", смятат наблюдателите.
Според тях ДПС е в изчакваща позиция.
Предвидените за 24 юни избори в Турция ще създадат съвършено нова политическа ситуация – или внезапен край на "ерата Ердоган" и продължителна нестабилност (която вероятно ще затвори Турция във вътрешните й проблеми), или окончателно укрепване на едноличната власт на президента (което вероятно ще даде импулс на още по-настъпателна външна политика, в т.ч. спрямо съседите). В ДПС, по всичко личи, че калкулират втория вариант като опасен за тях. Затова доста еднозначно те застанаха зад опозиционния кандидат-президент Мухарем Индже и му предоставиха възможност да говори на митинг против Ердоган в Кърджали, и то в присъствието на Мустафа Карадайъ, се казва в юнския анализ на Институт "Иван Хаджийски".
Според авторите му между тримата лидери на Обединените патриоти има един консенсус - че кабинетът остава. Заедно с това обаче те вече съвсем открито признават разминаванията си по повечето теми.
Валери Симеонов изпъква с активността си и успява да засегне важни проблеми и да провокира разгорещени дебати, в които печели подкрепа, надвишаваща многократно електората на партията му.
Красимир Каракачанов остава по-балансираният и отворен за контакти в патриотичната коалиция. Волен Сидеров залага напълно на "руската карта", като по този начин предлага и комфорт на премиера Борисов във вземането на международни решения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.