БСП настоява стартирането на преговорите за членство на Македония в ЕС да бъдат обвързани с гаранции, че няма да се предявяват териториални претенции към страната ни, нито към историята ни на базата на договора за добросъседство със западната ни съседка, подписан от премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев.
Името република Северна Македония, за което си стиснаха ръцете Заев и премиера на Гърция Алексис Ципрас, съдържа географско определение, което е в противоречие с многократно изразявана позиция на поредица правителства и президенти, което трябва да бъде отчетено и от сегашното българско правителство, припомни ексвъншният министър и настоящ депутат от левицата Кристиан Вигенин.
Заради това социалистите настояват спешно да стане ясно какви гаранции смята да изиска българското правителство, затова че това новото име на Македония няма да представлява сега или за в бъдеще предпоставка за предявяване на тереториални претенции или към история ни, или към идентичността на българските граждани.
Вигенин коментира още, че България признава нашата съседка под името Република Македония, но и оценява усилията на двамата Заев и Ципрас да затворят един спор, който от дълго време създава напрежение в региона.
От ВМРО също останаха доволни, че най-накрая се реши проблемът, който стоеше между Гърция и Македония от почти 30 години.
Според Юлиян Ангелов, когато районът е стабилен и България ще е по-успешна. Той добави, че воеводите ще продължат да следят дали Македония изпълнява договора за добросъседство с България и зачита ли правата на повече от 100 000 българи, които живеят на територията й.
Според него е важно и всички фалшификации в историята да бъдат изчистени. Ангелов смята, че тезата на БСП, че западната ни съседка може да има териториални претенции към нас заради името Северна Македония, не е сериозно.
"В договора за добросъседство е записано, че нито една от двете страни няма претенции за територия на другата държава", мотивира се той.