НИМХ най-вероятно ще излезе от БАН, стана ясно след срещата при премиера Бойко Борисов на представители на спорещите страни.
Просветният министър Красимир Вълчев съобщи, че след проведените разговори това се очертава като значително по-устойчивият и приемлив вариант.
"Това извеждане не трябва да бъде механично, а на принципа за запазване на целостта на оперативната дейност и възможност на учените, които се занимават само с научна дейност, да изберат дали да останат в структурата на БАН", обясни Вълчев пред журналисти в МС.
Решението за бъдещето на Института ще бъде разгледано на Общо събрание на БАН, което се очаква да се проведе на 10 септември.
Ако то не е положително, Вълчев даде да се разбере, че ще се изготвят законови промени за уреждане на дейността на Института извън БАН. Вариантът да бъде предложено уреждане в структурата на БАН като делегирана държавна дейност бил далеч по-малко приемлив.
"Половината от 130-годишната си история НИМХ е бил извън структурата на БАН", посочи министърът.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски каза, че ако извеждането е единственото решение и се подкрепя от правителството, ръководството на Академията ще подпомогне процеса.
Директорът на НИМХ проф. Христомир Брънзов добави, че учени от Института, които искат да продължат да работят в БАН, няма да срещнат пречки за това.
Според просветния министър е реалистично да се говори за извеждане на НИМХ от БАН не по-рано от 1 януари 2019 г.