Новата методика за преизчисляване предизвика широко обществено недоволство и премиерът разпореди да не се допуска ощетяването на нито един пенсионер. Промяната в сегашния вариант би засегнала 20 хил. кандидат-пенсионери, които ще получат по-ниски пенсии.
"Не в въпрос на математика, а въпрос на подход. Ако през 2015 г. не беше заложен такъв матричен подход, нямаше да се допусне тази грешка. Това е тип експеримент. Ощетяването на тези хора буди огромно недоволство", коментира икономистът Кольо Парамов пред Bulgaria ON AIR.
Според него правителството е моделирало следния подход: Ще направим изчисление по стария модел, ще направим и по новия. Което е по-добро, ще го вземем като условие и ще го практикуваме.
Не е въпрос на подход, контрира го Лидия Шулева. И обясни, че хората, за които се очаква да са ощетени, най-вероятно са се осигурявали на много по-висок осигурителен доход преди 2000 година. Те губят базата, върху която трябва да им бъде изчислена пенсията и тя ще бъде много по-ниска. Шулева отбеляза, че от Нова година не е определен размер, няма отпусната пенсия и няма ощетени хора.
По думите на Шулева, до 97 г. нямаше електронен регистър и много хора не можеха да докажат стаж. Това създаваше възможности за нарушение и измами. Въпросът е, че подходът, който се обсъжда е добър и предпазва от драстични отклонения.
Според Парамов в момента не се отчитат правилно гражданските договори. Става въпрос за формирането на пенсиите на пенсионера, който е работил на трудов договор, а като експерт е получавал допълнително пари на граждански договор.
"В момента бюджетът на НОИ е над 10 млрд. лева. Общата сума за пенсии е нараснала. Вече няма откъде да се повишават пенсиите освен от данъци", подчерта Шулева.
С твърдението, че парите за пенсии и осигуровки са много повече се съгласи и Кольо Парамов.