От началото на годината България е първоправен член на Съвета по правата на човека на ООН за периода до 2021 година, а това се случава за пръв път от създаването на международния орган. По този повод президентът Румен Радев изнесе реч пред участниците в 41-вата сесия на Съвета.
"Нашата страна за пръв път е член на Съвета по правата на човека и допринася за укрепване на целостта и независимостта на Службата на върховния комисар", заяви Румен Радев.
В речта си президентът отбеляза, че вече повече от седем десетилетия след създаването на ООН основна ценност на организацията остава международното сътрудничество за зачитане на човешките права и основните свободи.
Радев потвърди ангажимента на България да провежда националните политики в областта на защитата на човешките права, както и да участва в регионалните и международни органи като Съвета, за постигането на тази цел.
В изказването си президентът припомни и историческия принос на страната ни със спасяването през 1943 г. на всички 50 000 български евреи.
"Пълноправното членство на България в Международния алианс за възпоменание на Холокоста е признание за нашата категорична реакция срещу нарастващия антисемитизъм, ксенофобия и езика на омразата", изтъкна държавният глава.
Като първостепенен приоритет за България президентът посочи защитата на правата на децата, като припомни, че на предишната сесия на Съвета България е стартирала различни инициативи за приобщаване на повече деца с увреждания към образователната система.
Държавният глава изтъкна и напредъка на страната ни по темата за равенството на половете. Румен Радев даде пример със сектора на информационните технологии, където България е на първо място в ЕС по брой на заетите в тази сфера жени и на първо място по дела на жените-експерти в областта на информационните технологии.
Радев адресира и проблемът с климатичните промени, като гарантира, че страната ни ще изпълнява всички свои ангажименти по Парижкото споразумение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.