Средна заплата от 1400-1500 лева в края на мандата през 2021 г. е постижима и възможна. Състояннието на пазара на труда предполага подобно съотношение, подчерта финансовият министър Владислав Горанов пред социалните партньори на заседанието на НСТС за бюджета за следващата година.
По думите му бюджетът е изпълним, в него има заложени достатъчно буфери. Съвършен бюджет няма, този изпълнява приоритетите на сегашното правителство. Липсата на изненади в бюджета за догодина е добрата новина, подчерта министърът.Според него е важно да има прогнозируемост и големите мерки да бъдат последователно изпълнявани. Последователно се стремим да притискаме бизнеса да увеличава доходите, каза Горанов, като припомни стъпката за 10% ръст в публичния сектор, която е заложена.
Приоритетът на Бюджет 2020 г. е образованието и инвестициите в човешки капитал. За целта за догодина са отделени 2.651 млрд. лева.
Предвижда се минималната основна заплата на учителите от 600 лв.през 2016 г. да достигне 1255 лв. в края на мандата през 2021 г., каза Горанов, напомняйки обещанието за двойно увеличение за периода. Повечето пари са предназначени за заплати на учители, за ремонти, стипендии.
Заложеното увеличение от 10% на доходите в публичния сектор ще бъде по преценка на заеманата длъжност и постигнатите резултати, даде да се разбере той.
Данъците догодина остават същите, но министърът посочи, че мерките ще се затегнат още, включително чрез система за видеонаблюдение и контрол в данъчните складове. Той посочи, че в сферата на услугите има масови опити да се подменят фирмите в хотелиерство и ресторантьорство, за да се избягва плащането на ДДС.
3.3% икономически растеж е заложен в следващите три години. Основен двигател на растежа е вътрешното търсене по линия на потреблението и инвестициите. Очаква се леко забавяне на инфлацията около 2.1%. Платежоспособното търсене е благоприятствано по думите му от исторически ниската безработица и растежа на доходите.
Сред рисковете пред българската икономика той посочи нестабилната геополитическа обстановка.
Министърът отчете, че заради покупката на новите изтребители бюджетното салдо за 2019 г. е било ревизирано от отрицателно от 600 млн. до отрицателно от 2.4 млрд. лева, но се очаквало в края на годината по-благоприятно развитие. Отбраната е другият приоритет на кабинета в бюджета за догодина.
За стремежа към балансиран бюджет Горанов обясни, че това е буфер срещу неблагоприятното развитие на европейската, световната, оттам националната икономика, а и следва разбирането, че държавата трябва да харчи толкова, колкото събере.
За здравеопазване догодина са предвидени с половин милиард повече. Увеличението на пенсиите с 6.7% от 1 юли ще струва 590 млн. на бюджета на ДОО.
За общините са предвидени 4,202 млрд. лв, което е с около 460 млн. лв. повече спрямо тази година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.