Половината интервюирани преценяват знанията си за ЕС като много слаби, а 13 процента нямат никакви познания.
Делът на много добре осведомените нараства до 37 процента /с 9 пункта/ от ноември миналата година. Една трета от запитаните - 31 процента /увеличение с 10 пункта/, смятат, че преговорите са в напреднала фаза. 18 на сто са наясно, че те вече са приключили.
48 процента от анкетираните преценяват, че преговорите са приключили по-скоро успешно за България, а 12 процента са на противоположното мнение. 37 процента знаят какъв договор предстои да подпише България на 25 април тази година, а 39 на сто са наясно, че той практически признава членството на България в ЕС след 2007 година. 60 процента от хората знаят, че с членството в ЕС България ще усвоява значителни финансови помощи, конкретен размер посочва по-малка група - 29 процента.
66 процента от българите декларират, че биха гласували "За" на референдум, решаващ присъединяването на България към ЕС. Всеки десети се обявява против. Тези резултати се припокриват с получените през декември миналата година, което според социолозите показва устойчивост на подкрепата за членството.
Мнозинството /56 процента/ от интервюираните смятат, че изгодите от членството са повече от ограниченията, а близо една трета /31 процента/ са на противоположното мнение.
По-позитивно към присъединяването са настроени младите, високообразованите и хората с по-висок социален статус.
Най-много са противниците му сред населението над 50 г., с ниско образование и най-бедните.
Подкрепата на ЕС според общественото мнение е належаща в сферите на икономическото развитие /65 процента/, здравеопазването /58 процента/ и инфраструктурата /44 процента/. Около една трета са посочили като приоритет образованието.
Очакванията за помощ в областта на икономическото развитие донякъде е свързано с често срещаното мнение /44 процента/, че българските бизнес субекти няма да се справят с конкуренцията на европейския пазар. При тези опасения има тенденция за увеличение /ноември 2004 г. - 39 процента/.
Страхове от загубата на националната идентичност изпитват една четвърт /26 процента/ от анкетираните, независимо от това 57 процента от същите хора одобряват присъединяването.
19 процента от хората смятат, че са наясно с отговорностите си като бъдещи граждани на Евросъюза. Колебание и несигурност по този въпрос изразява мнозинството от 81 процента.
Основната причина за слабата информираност по европейските въпроси може да се потърси в регистрираната и в предходни изследвания липса на интерес към темата в обществото, посочват от MBMD.
Мнозинството /87 процента/ интервюирани признават, че не са търсили информация за ЕС. На 13 процента се е случвало да се поинтересуват, като само 2 на сто са тези, които са потърсили и не са успели да открият необходимите им сведения.
Положителни са нагласите към отпадането на ограниченията пред свободното движение на стоки /65 процента/ и към заселването на европейски граждани в България /50 процента/.
Негативни остават настроенията към подчиняването на местното законодателство на европейското, закупуването на земя от чужденци и предоставянето на убежище на хора от страни извън Съюза.
Въвеждането на еврото като обща парична единица в ЕС остава добре прието - 65 процента го подкрепят.
Изследването е осъществено в периода 18-25 март, като са анкетирани 1178 души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.