Депутатите окончателно приеха промените в спорния Закон за горивата, които предизвикаха протести в бранша.
Промените влизат в сила от 25 януари тази година. Те бяха внесени от министъра на икономиката Емил Караниколов в края на миналата година.
Депутатите от Комисията за борба с контрабандата приеха вчера на второ четене промените в наредбата към Закона за нефт и нефтопродуктите.
Текстовете бяха отлагани три пъти заради недоволство от страна на малките търговци на горива.
Дребните търговци на горива излязоха днес на митинг пред сградата на парламента, за да защитят постигнатите в преговорите с правителството изменения в текстовете на Закона за горивата..
С текстовете се допускат ведомствени бензиностанции. Разрешава се мобилни автомобили да зареждат машините в галериите, пише БНР. За строителите при определени категории се допускат преместваеми обекти за зареждане, за които държавната администрация ще следи къде се намират.
Малките търговци и превозвачи на горива успяха да се преборят да отпадне изискването от 1 милиона лева уставен капитал и обезпечение от половин милион. С промените прагът на регистрация на фирмите и банковата гаранция за дейност вече те ще зависят от техния оборот.
Изискването към броя на бутилките за търговия с пропан-бутан се свива от 10 000 на 1000.
Очаква се законът да пребори контрабандата и да гарантира конкуренцията на пазара, както и равния достъп на дребните търговци, които протестираха срещу първоначалния вариант заради притесненията си, че бизнесът им ще фалира.
Срещу част от новите текстове се обявиха големите търговци.
Бензиностанции и складове за горива ще бъдат запечатвани за две години, ако продават нерегламентирано гориво, а цистерните, които го превозват ще бъдат спирани от движение за една година.
С поправките на закона се забранява пълненето на газови бутилки и устройства извън данъчни складове. Промените предвиждат още облекчаване на режима за зeмеделските стопани, които ползват бензин и дизел за собствени нужди.
Предвидена е глоба в размер от 10 000 до 100 000 лева за нарушителите. За фирми санкцията ще е от 20 000 до 200 000 лева.
Законът влиза в сила в събота, освен ако не бъде върнат след вето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.