Не един месец, а една година след отмяна на извънредното положение да е срокът, в който туроператорите трябва да върнат парите за отпадналите резервации. Това е едно от предложенията на депутати от НФСБ за поправки в Закона за извънредното положение.
Законотворците на Валери Симеонов се мотивират с обстоятелство, че кризата около коронавируса удари най-силно туризма, а и не е ясно дали въобще ще има летен сезон тази година.
Така че според тях, ако срокът за възстановяването на парите бъде удължен, това ще спаси от фалит голяма част от туропетароските фирми в страната и ще гарантира, че клиентите им ще си получат направените плащания за почивки.
За подкрепа на хотелиерите и ресторантьорите от НФСБ предлагат по време на извънредното положение, но за срок не по-дълъг от три месеца, НОИ да плаща на 30% от персонала по заплатата и осигуровките, които са получавали служителите за месеците юни, юли и август миналата година.
Това по сметките на депутатите ще струва на държавата над 46 милиона лева. От общо 300 000 наети в бранша, мярката ще засегне 100 000 и те ще получават по 769, колкото и през лятото на миналата година.
В замяна на това обаче фирмите се ангажират на оставят на работа тези хора за срок от една година. През това време хотелиерите, рестораньорите и туристическите агенции няма да са длъжни да плащат пълната заплата, защото реално са прекратили дейността си.
За прякото подпомагане на вътрешния туризъм от НФСБ предлагат до една година след отмяна на извънредното положение министърът на туризма да издава ваучери за 7- дневни почивки в страната, като срокът им на валидност да е до края на 2021 г.
Така ще бъде обхванат не само летния туристически сезон, но и зимният, мотивират се депутатите.
От ваучерите ще бъдат да се възползват хора, които са си плащали пенсионните осигуровки в продължение на последните 12 месеца. Те да са на стойност 210 лева.
Ваучери да има и за детски и ученически пакети, като те да са за по 100 лева.
Разчетите показват, че това ще струва на бюджета над 66 милиона лева, ако всички осигурени получат ваучери.
От НФСБ искат и ДДС за услугите в бранша да е 9% до края на следващата година.
Освен това депутатите искат концесионерите да плащат 50% от наема през лятото. Това ще намали приходите в хазната с 4, 5 милиона лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.