„Всяка страна трябва да представи Национален план за възстановяване от COVID-кризата, който трябва да отговаря на общоевропейските приоритети за модернизация, дигитализация, зелен преход и трябва да има много силен социален аспект,“ каза в предаването „Брюксел 1“ по Bulgaria ON AIR президентът на ПЕС Сергей Станишев в коментар за предложения от ЕК възстановителен план за Европа на стойност 750 млрд евро и стъпките, които трябва да предприемат страните-членки, в това число и България.
„Този план ако искаме да е успешен не може да бъде план само на сегашното правителство, приет на едно заседание набързо и представен на ЕК. Този план е отговорност на правителството, но трябва да бъде национално интелектуално усилие, а не усилие на една група хора, пък било то и от МС,“ заяви Станишев в разговор с Милена Милотинова.
Според него в изработването на националния план трябва да бъдат включени експерти, научни среди, политическа опозиция, работодатели, синдикати. „Този план ще се изпълнява не от сегашното правителство, а от следващото, което и да е то. И затова трябва национално съгласие. България винаги е била успешна, когато сме постигали съгласие - така беше и с членството в ЕС,“ заяви Станишев.
„Ситуацията е нестандартна и изисква нестандартни решения,“ заяви Станишев, който призова да се направи национален антикризисен щаб след пандемията.
Според него в момента нямаме достатъчно ясен анализ за засегнатостта на различните сектори, нямаме и ясна прогноза. А прогнозата на ЕС е за над 7% спад в икономиката.
Още за антикризисния план на ЕС и как ще се връща европейския дълг от 750 млрд евро, както и за напрежението в БСП, има ли натиск в партията и защо лидерът на ПЕС е скептичен, че прекият избор за председател на партията ще проработи – вижте във видеото:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.