20 000 лева ще бъде депозитът за участие в изборите за партия, 40 000 лева - за коалиция и 5000 лева - за инициативен комитет, реши Народното събрание, което прие на второ четене текстове от промените в Закона за избиране на народни представители.
По време на дебатите срещу въвеждането на депозита възразиха от ДПС и Коалиция за България. Четин Казак от ДПС заяви, че текстът за въвеждане на депозита е противоконституционен. Ако подкрепите подобна теза за въвеждане на депозити, рискувате този текст да бъде отменен от Конституционния съд, добави той.
Според него въвеждането на каквито и да е ограничения за участие в изборите лишава гражданите от тяхното право на избор, от това да могат автентично да изберат онази политическа сила, която е най-близка до възгледите им. С 58 гласа "за" и 148 "против" депутатите отхвърлиха предложението да отпадане въвеждането на депозита.
Любен Корнезов /Коалиция за България/ също каза, че въвеждането на депозит е на границата на противоконституционността. Щом партията е регистрирана по Закона за политическите партии, значи отговаря на конституцията и как ще й кажем, че няма да участва в изборите, защото няма пари, попита той.
Борислав Цеков /Новото време/ и Панайот Ляков /ДСБ/ заявиха, че няма солидни правни аргументи, които да подкрепят твърдението, че депозитът е финансов ценз.
Депутатите решиха, че ръководителите на български дипломатически представителства в чужбина ще образуват избирателни секции при не по-малко от 20 избиратели, заявили лично желанието си да гласуват не по-късно от 14 дни преди изборния ден.
Не по-късно от седем дни преди изборите списъците с гражданите, гласуващи в чужбина, трябва да бъдат изпратени до дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване", за да бъдат заличени лицата от списъците за гласуване в България.