Парламентът прие ветото на президента Румен Радев, наложено върху част от промените в Кодекса за търговското корабоплаване.
Държавният глава оспори поправките в закона, с които се правят промени в Наказателния кодекс и Закона за автомобилните превози и инкриминират нерегламентираният превоз на пътници.
Според приетата промяна в Наказателния кодекс се създава текст, който гласи, че извършването на обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, ще се наказва с от 2 до 5 години затвор и отнемане на превозното средство. Ако деянието е извършено от две или повече лица, наказанието е от 5 до 10 години затвор, глобата от 5000 до 15 000 лева, като съдът може да постанови и конфискация до една втора от имуществото на виновния.
Според Радев от текстовете не става ясно как ще бъде правено разграничение между т.нар. споделено пътуване и нерегламентирания превоз на пътници, който и сега е административно нарушение. Той смята, че така се оставя прекалено широко поле за преценка от страна на правоприлагащите органи.
При дебата депутатите от БСП застанаха на страната на Радев, а от ГЕРБ посочиха, че мотивите му са общи и оскъдни.
Иглика Събева от ГЕРБ коментира, че мотивите на държавния глава са без каквато и да е била конкретика и без ясен анализ на правната норма, която се предлага.
Според нея предложенията за промени в кодекса са заради организирани групи, които извършват този вид превози, които предлага такъв вид услуга, без да са лицензирани.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.