Извънредният труд вече няма да е 150 часа, а 300 годишно, решиха депутатите като промениха Кодекса на труда окончателно.
Приетият текст предвижда такава възможност при колективното трудово договаряне.Срещу промяната категорично се обявиха от БСП.
„Българските работници са хора, а не роби. Извънредният труд не означава по-големи възнаграждения и заплати. той означава рискове, ниска ефективност в работата, той означава риск за здравето за всеки български работник“, посочи социалистката Надя Клисурска.
Председателят на НС Цвета Караянчева от ГЕРБ увери, че допълнителните часове ще бъдат използвани само при необходимост.
Понякога тези часове няма да бъдат използвани, но се налага работниците да бъдат защитени, настоя тя.
Според Георги Гьоков от левицата поправката се прави подмолно.
„Плаща се този труд с жълти стотинки. Аз съм била и знам как е в производството. Тези хора насила полагат извънреден труд. Ето така ще бъдат накарани и след това да бъдат съгласни“, настоя и червената Виолета Желева.
ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и ДПС категорично отхвърлиха твърденията на левицата.
Според Хасан Адемов от ДПС е „абсолютна лъжа“, че с промените в Кодекса на труда се отнемат трудови права.
„Защото остава в сила забраната за извънредния труд. Остава в сила и ограничението за 150 часа извънреден труд. Това, което се променя, забележете, със съгласието на работниците, с колективен трудов договор, извънредният труд в определени случаи да бъде разрешен до 300 часа годишно“, обясни той.